9 maja Dzień Europy

Dzień Europy to coroczne święto obchodzone 9 maja przez kraje europejskie.

W Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej, dzień ten ma na celu podkreślenie znaczenia jedności i integracji w Europie.

Historia Dnia Europy sięga 1950 roku, kiedy to ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił swoją wizję zjednoczonej Europy. Schuman proponował utworzenie wspólnego organu zarządzającego produkcją węgla i stali we Francji, Niemczech i innych państwach, co miało ułatwić integrację europejską i zapobiec kolejnej wojnie na kontynencie.

Dzień Europy to okazja, by przypomnieć sobie o tej wizji i celebrować osiągnięcia Unii Europejskiej w dziedzinach takich jak bezpieczeństwo, wolność i solidarność.

 Polska, jako aktywny członek UE, ma wiele powodów do świętowania w Dniu Europy. Od momentu przystąpienia do UE w 2004 roku, tak tak  to już 20 lat, Polska korzystała z wielu korzyści płynących z członkostwa, takich jak wzrost gospodarczy, dostęp do unijnych funduszy i swobodny przepływ osób, towarów i usług.

Dzień Europy to także okazja do refleksji nad przyszłością UE i jej kierunkiem rozwoju. W obliczu wyzwań takich jak pandemia, Rosyjska agresja na Ukrainę czy zmiany klimatu, potrzeba silnej i zjednoczonej Europy jest bardziej widoczna niż kiedykolwiek wcześniej.

Unia Europejska jest wyjątkowym partnerstwem między 27 krajami europejskimi, które nazywane są państwami członkowskimi lub krajami UE. 

 W UE mieszka około 447 mln ludzi, czyli około 6 proc. ludności świata.

                   „ Pokochajmy Europę, by wypiękniała jednością „

          W naszej szkole świętowaliśmy Dzień Europy 10 maja.

Społeczność szkolna wysłuchała audycji o UE, zapoznała się z prezentacją multimedialną o Unii Europejskiej oraz ogłoszono wyniki konkursu wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego

pt. „ Kto najlepiej zna kraje niemieckojęzyczne”.

1 miejsce – Julia Winnicka kl.7c

2 miejsce – Hanna Żelazny kl.7c

3 miejsce – Karolina Przysucha kl.7c

Gratulujemy!

Nauczyciel języka niemieckiego

Dorota Jakubas