Święto Szkoły

W dniu 9 maja 2024 roku nasza szkoła, jak co roku celebrowała Święto Szkoły, święto patrona – Tadeusza Kościuszki oraz 230 rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego przez Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej.

Wśród zaproszonych gości mieliśmy Pana Jacka Benedykta Nowaka– Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, Pana Jarosława Kądzielę – wiceburmistrza Miasta i Gminy Połaniec, Panią Bogumiłę Niespodziewaną – sekretarza Gminy Połaniec, Panią Annę Ziętarską – Winnicką – Kierownika Referatu Organizacyjnego, Komunikacji i Spraw Społecznych, Panią Barbarę Rajcę – Kierownika Referatu do Spraw Obywatelskich i Oświaty UMiG Połaniec, Seniorów z Klubu „Megawat”, przedstawicieli Rady Rodziców, mieszkańców Połańca.

Licznie zgromadzona społeczność szkolna na placu przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki dała z siebie wszystko, poprzez swoją obecność, zaangażowanie i szereg działań z tym związanych. Ton całości uroczystości nadawała Orkiestra Górnicza Kopalni Siarki w Grzybowie.

Patron naszej szkoły, Tadeusz Kościuszko, zajmuje poczesne miejsce w panteonie nie tylko polskich bohaterów narodowych, ale i świata, bowiem dał się poznać jako umiłowany syn wolności, obrońca praw człowieka, który walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych i Naszej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, kiedy zaborcy – Rosja, Austria i Prusy rozdzierali naszą Ojczyznę na kawałki! Czas lecz rany – jak mówi nam przysłowie. Świat, nasz kraj, nasze miasto i gmina, nasza szkoła, idą z duchem czasu, kultywując tradycje kościuszkowskie z wielkim zapałem. Bo na historię naszej Ojczyzny dużej i małej, trzeba patrzeć szeroko, uwzględniając przede wszystkim bezpieczeństwo i potrzeby mieszkańców każdego pokolenia. Nasza szkoła wychodzi temu wszystkiemu naprzeciw, mając Kościuszkę w sercu i na murach, czego najlepszym przykładem jest świeżo odsłonięty mural z podobizną patrona. Dbajmy o niego, pilnujmy by zawsze wyglądał tak pięknie, jak w dniu, kiedy nastąpiło jego oficjalne odsłonięcie. Niech będzie chlubą naszej szkoły i naszej Małej Ojczyzny. Wiadomo nie od dziś, że pomysł rodzi pomysł, a pamięć o Kościuszce można kultywować na rozmaite sposoby.

Uroczysty apel połączył pokolenia, poprzez wspólne śpiewanie z Seniorami z Klubu „Megawat”, chórem nauczycieli i uczniami, recytację, złożenie kwiatów, wręczenie nagród podsumowujących liczne konkursy o tematyce kościuszkowskiej, a następnie odtańczenie poloneza B-dur na płycie boiska szkolnego i radosne wykonanie piosenki „Krakowiaczek jeden…”.

Nieodłącznym wydarzeniem na stałe wpisanym w Święto Szkoły jest – „Bieg Kościuszkowski”, który został rozegrany po raz trzydziesty. Ponadto uczniowie uczestniczyli w grach terenowych, wspólnie spędzali czas z wychowawcami.

Wczesnym popołudniem radośni, uśmiechnięci i pełni nowych planów i zamierzeń zakończyliśmy uroczystości  Święta Szkoły, która z Kościuszki  i nie tylko słynie.

Już dziś zapraszamy w nasze skromne progi każdego dnia i na kolejne świętowanie z nami za rok.