PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA – ŚWIETLICA SZKOLNA ,, PSZCZÓŁKI”W POŁAŃCU

14 grudnia 2023 roku w świetlicy „Pszczółki” Szkoły Podstawowej w Połańcu  miało miejsce inne niż zwykle wydarzenie – pasowanie na świetliczaka dla dzieci, które w tym roku po raz pierwszy uczestniczyły w zajęciach świetlicowych. Było to niezwykłe spotkanie, obfitujące w szereg ciekawych działań zaplanowanych i przeprowadzonych przez pracowników świetlicy. Wszystko koordynowała pani Roksana Nowak, a pomogli jej w tym inni nauczyciele świetlicy: Katarzyna Ratusznik, Beata Kołek oraz Agnieszka Malińska pod nadzorem kierownika świetlicy – pana Wojciecha Durmy. Obecni byli zaproszeni goście: pani Grażyna Kamińska,  pani Agnieszka Dudek, pani dyrektor – Małgorzata Sokołowska oraz uczniowie klas I –III biorący udział w zajęciach.  Motywem przewodnim uroczystości stały się zwyczaje związane ze świętami narodzenia Jezusa, a temat brzmiał: „Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Do głównych celów pasowania należało: włączenie uczniów do społeczności świetlicowej, wprowadzenie w nastrój Świąt Bożego Narodzenia, przypominanie zwyczajów i tradycji związanych ze wspólnym kolędowaniem oraz  integracja uczniów poprzez stwarzanie warunków do wspólnych przeżyć.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem przez panią Roksanę Nowak pani dyrektor, gości, wychowawców,  rodziców a przede wszystkim dzieci, które zostały przyjęte do grona radosnych świetlików i przedstawicieli innych klas. Po krótkiej zabawie ruchowej uczniowie klasy trzeciej opowiedziały, dlaczego chętnie przychodzą na świetlicę.  Wymieniły wiele powodów: „W świetlicy jest bardzo ciekawie, w świetlicy czas płynie zabawniej. Kto często przebywa w świetlicy, nie snuje się sam po ulicy. Tu czeka nas przygód wiele, tu wokół są przyjaciele”. Zwrócili też uwagę, jak wiele rzeczy można tu robić: bawić się w teatr, malować, recytować czy tańczyć oraz odrabiać zadania. Zachęcili do wspólnego spędzania czasu. Następnie nauczycielka świetlicy wprowadziła wszystkich w tematykę spotkania związaną ze świętami Bożego Narodzenia i zaprosiła na przedstawienie, które rozpoczęła scenka z Panią Zimą, śnieżynkami , które wykonały zjawiskowy taniec. Potem była rozmowa dzieci o atrakcjach związanych z obecną pora roku i wspólny śpiew piosenki „Pada śnieg”.  W kolejnych  scenkach aniołki tańczyły, a diabełki próbowały je przegonić. Potem wspólnie słuchały tego, co im powiedział Mikołaj i na jego prośbę wykonały pastorałkę „Świeć gwiazdeczko mała, świeć”. Po pożegnaniu z ulubionym przez dzieci świętym dzieci przeszły test gotowości świetlicowej i odpowiadały na pytania prowadzącej dotyczące prawidłowego zachowania się w świetlicy. Świetnie bawiły się również podczas odgadywania zagadek na temat tradycji świątecznych oraz znajomości szkoły. Na koniec w obecności pani Małgorzaty Sokołowskiej złożyły, po pozytywnym zaliczeniu wszystkich zadań przysięgę, trzymając prawą rękę na sercu. Ślubowały być zawsze wesołym, uśmiechniętym i koleżeńskim, dbać o bezpieczeństwo własne i innych, zachowywać porządek w swoim otoczeniu, chętnie brać udział w zajęciach, używać zwrotów grzecznościowych, uczyć się, bawić i szanować opiekunów w świetlicy. Po akcie pasowania dokonanym przez panią dyrektor na pamiątkę uroczystości każdy otrzymał drobny, słodki upominek. Pani Roksana Nowak również pogratulowała nowo przyjętym dzieciom, podziękowała za przybycie  oraz pożegnała wszystkich. 

To magiczne spotkanie pozwoliło organizatorom zapoznać uczestników z  polskimi zwyczajami świątecznymi poprzez występy i inscenizacje nawiązujące do tradycji jasełek, a aktywny udział dzieci w zabawie świadczył o  atrakcyjności świetlicy w oczach uczestników. Przypomnieli oni sobie też zasady zachowania się i wzajemnych relacji podczas zajęć opiekuńczych. Wszystkie działania przyczyniły się do integracji całej społeczności szkolnej. Taka uroczystość z pewnością zapadnie w serca wszystkim biorącym w niej udział ze względu na podniosły charakter całości.                                                               

Koordynator:  p. Roksana Nowak

Osoby współpracujące:

p. Katarzyna Ratusznik

p. Beata Kołek                                                     

p. Agnieszka Malińska

kier. świetlicy: Wojciech Durma   

                                            Wszystkim serdecznie dziękujemy!