Zdrowy rok szkolny 2022/2023

Program Profilaktyczno – Wychowawczy jest integralnym elementem corocznej pracy każdej szkoły.  Ma on na celu m.in. promowanie zdrowia oraz wspomaganie ucznia w jego rozwoju ku dojrzałości w sferze fizycznej, społecznej i psychicznej.
W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa w Połańcu swój Program Profilaktyczno – Wychowawczy wzbogaciła o działania  pod hasłem: „Zdrowy rok szkolny”. Zostały one podzielone na trzy strefy wg wybranych zasad zdrowego trybu życia: zdrowe odżywianie i ruch, relaks i odpoczynek oraz zdrowe relacje. Działania te były sukcesywnie realizowane przez cały rok szkolny. W pierwszej części skupiliśmy się na strefie zdrowego odżywiania włączając się w program „Wiesz co JEŻ” promujący zdrowe odżywianie się i aktywność fizyczną. Kolejno podjęliśmy działania mające na celu propagowanie odpoczynku i jego znaczenia dla naszego prawidłowego funkcjonowania, a także wciągnęliśmy społeczność szkolną w temat uważności. Trzecim etapem było zadbanie o relacje naszych uczniów i zwrócenie uwagi na tak ważne elementy naszego życia emocjonalnego jakimi są wdzięczność, wybaczenie i wreszcie pozytywny obraz samego siebie. Wszystko to zostało zrealizowane w cyklu ośmiu działań, które angażowały zarówno dzieci jak i dorosłych z naszej szkoły.

A teraz wróćmy do początku i przypomnijmy sobie kolejno każde działanie.

29 września 2022 roku – Dzień jabłka

Nasza szkoła aktywnie zaczęła realizować program „Zdrowy rok szkolny” i promować ogólnopolską akcję prozdrowotną „Junior – edukacja – żywienie ”, której symbolem stał się jeż. Jabłka były pretekstem do rozpoczęcia szerszej akcji prozdrowotnej w szkole skierowanej na zdrowe odżywianie uczniów. W tym dniu prócz kiermaszu jabłkowych smakołyków, soków, jabłek dla wszystkich, dekoracji tematycznych, były również tworzone książki kucharskie, „jabłkowe” zajęcia dydaktyczne w klasach młodszych i na świetlicy. Na korytarzu stanęła fotobudka „Jeż”, a na tablicy w centralnym miejscu szkoły, która miała służyć programowi przez cały rok szkolny, wyrosło wspaniałe drzewo (oczywiście w tym dniu była to jabłoń), a uczniowie dowiedzieli się jakimi zdrowymi owocami są jabłka i jakie znaczenie ma  prawidłowe odżywianie. Akcja „Jeż” do tej pory jest realizowana przez świetlicę, niektórych wychowawców oraz stołówkę szkolną, która wprowadziła degustacje warzyw i owoców, wodę jako napój do wyboru dla uczniów przy obiedzie i szerzej dostępny dla wszystkich spragnionych, a także zmiany na lepsze w swoim jadłospisie.

26 października 2022 roku – Dzień aktywny

Jak sama nazwa wskazuje upłynął nam bardzo aktywnie. Zwróciliśmy uwagę jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność ruchowa bez względu na wiek. Aktywność ruchowa została wprowadzona do piramidy zdrowego odżywiania czy raczej stylu życia jako niezbędny jego element. Nie mogło więc w naszej szkole zabraknąć ruchu na świeżym powietrzu, zajęć sportowych, tańca, aktywnej przerwy z konkursami ruchowymi oraz informacji na temat zdrowego ruchu, która była przekazywana zarówno poprzez widoczne w naszej szkole gazetki tematyczne, prezentacje oraz „drzewo aktywności”, na którym uczniowie zawiesili informacje o tym, jakie aktywności fizyczne najbardziej lubią. Okazało się, że taniec to jest to i lubi go większość uczniów, więc od tej pory częściej włączaliśmy go do naszych działań.

 

24 listopada 2022 roku – Festiwal mleka

Ten dzień był hucznie obchodzony na kiermaszu przepysznych wypieków
i deserów na bazie mleka, napojów mlecznych dla wszystkich uczniów oraz zdrowych twarożkowych przekąsek. Uczniowie tańczyli taniec wesołej krówki oraz mogli zobaczyć jak wyglądały naczynia codziennego użytku (kanki na mleko, dzbanki, bańki) oraz narzędzia i urządzenia do wyrobu produktów mlecznych, które dawniej były w każdym domu (maselnice, deski do odciskania serów i inne). Informacje o zdrowym mleku (nie tylko od krowy) i nabiale przypomniały uczniom gazetki tematyczne oraz drzewo, które przystrojone na biało przygarnęło do siebie sympatyczne stadko małych krówek – zrobionych ze stołków. Szkoła na ten dzień zamieniła się w mleczną krainę, a wszyscy zapamiętamy pewną wesołą, łaciatą Panią, która zachęcała wszystkich do spróbowania mlecznych specjałów.

21 grudnia 2022 roku – Dzień śpiocha  

Chociaż do szkoły można było przynieść swoją poduszeczkę, kocyk czy przyjść w szlafroku lub piżamie, nosić ulubione kapcie, nie był to jednak senny dzień. To właśnie tego dnia cała szkoła rywalizowała o nagrodę „cichej klasy”. Dzień ten miał na celu propagowanie zdrowego snu, ciszy, wyciszenia. Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym na projekt „jaśka”. Dzień śpiocha zapoczątkował drugi etap programu „Zdrowy rok szkolny”, w którym skupiliśmy się nad wypoczynkiem i regeneracją naszych sił. Zdrowe drzewo zapadło w sen i przyodziało się w poduszki. Uczniowie mieli także ćwiczenia relaksacyjne i audycje o znaczeniu snu i odpoczynku dla zdrowia.

16-23 stycznia 2023 – Tydzień relaksu i uważności

Nowy rok kalendarzowy zaczął się szczególnie intensywnie, a to za sprawą uważności, której często nam brakuje na co dzień. Tak ważny temat zajął nam cały tydzień i… warto było. Ćwiczenia uważnościowe,  jakie wykonywaliśmy w tym czasie, zarówno w salach jak i na holu głównym, uczyły jak skupić się na własnym oddechu, ciele i umyśle, na tym, co w tej chwili robimy, jak radzić sobie z emocjami i myślami. Ćwiczenia relaksu i uważności zostaną z nami na długi czas. Nasza szkoła została wzbogacona o „kąciki uważności” z wygodnymi pufami do siedzenia i plakatami propagującymi uważność. Korzystając z nich uczniowie mogą oderwać się od telefonu i pobyć sam na sam ze sobą lub w gronie najbliższych kolegów i koleżanek. W szkole odbyły się lekcje pokazowe na temat uważności, które wzbogaciły warsztat nauczycieli i przekonały, jak ważny to temat dla małych i dużych. Szkoła planuje wprowadzić uważność na stałe do programu profilaktyczno  – wychowawczego od przyszłego roku szkolnego.

30 marca 2023 – Dzień podziękowań i wdzięczności

Był to początek trzeciej części programu – „zdrowe relacje”, w której skupiliśmy się na zasadach zdrowego współżycia z innymi ludźmi, ale także na własnym zdrowiu psychicznym. Dziękować nie tylko od święta powinien każdy, bo wdzięcznym można być za wszystko co nas otacza i co nas spotyka.  O tym właśnie próbowaliśmy przekonać społeczność szkolną celebrując ten dzień. Wszyscy uczniowie i nauczyciele włączyli się w przygotowane na ten dzień akcje bo każdy z nas wie, że zdrowie emocjonalne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. „Różowy dzień” emanował radością, bo jak nie cieszyć się ze zdrowia, pogody, rodziny, sukcesów, przyjaciół itd., itd., itd. Miło było dziękować kolegom, nauczycielom, rodzicom za okazywane dobro poprzez francuską pocztę, przystrajać drzewo wdzięczności i podziękowań, przebrać się na różowo w konkursie klasowym i zadumać się nad pytaniem „A Ty za co jesteś wdzięczny?” Plakaty klasowe o tym za co jesteśmy wdzięczni do dziś znajdują się na drzwiach niektórych klas szkolnych, co wprowadza w miły nastrój i przypomina o tym, żebyśmy dbali o zdrowe relacje. 

27 kwietnia 2023 – Dzień przeprosin i wybaczania

– był dniem, który skupiał się na tym jak ważne jest oczyścić swoje serce i duszę z balastu, jakim są przykre uczucia złości, nienawiści czy natrętne myśli rozpamiętujące jakąś wyrządzoną nam przykrość. Pomoże nam w tym wybaczenie, które pozwoli nam zadbać o swoje zdrowie emocjonalne oraz przeprosiny, jeśli to my zrobiliśmy komuś coś złego. Takie proste, a takie trudne! Gazetka tematyczna, rozmowy w klasach, audycja oraz kącik poetycki skupiający się na tematyce przeprosin i wybaczania, pozwoliły uczniom i dorosłym spojrzeć na tą kwestię z innej perspektywy. Wybaczanie daje nie tylko siłę wewnętrzną, ale też pozwala odetchnąć pełną piersią i spojrzeć na niektóre sytuacje pod innym kątem.

16 – 18 maja 2023 – Dni pozytywnego myślenia o sobie

To już ostatnia część naszego programu „Zdrowy rok szkolny”, ale bardzo istotna. Myślenie pozytywne o sobie i życiu dodaje nam sił do działania, wzbudza motywację, nie pozwala się załamać w trudnych chwilach. W tych dniach skoncentrowaliśmy się nad tym, że warto dostrzegać pozytywne aspekty w każdej nawet małej rzeczy, że otaczają nas osoby życzliwe, które widzą w nas czasami to, czego my sami nie widzimy. Przeprowadzone w tych dniach aktywności na holu głównym i boisku, zajęcia na świetlicy,  gazetka tematyczna a także plakaty z pozytywnymi i motywującymi cytatami i ciekawą grafiką, które zostały porozwieszane na holach szkoły, zwróciły uwagę uczniów na tematykę tych dni i wagę pozytywnego nastawienia do siebie i świata. Były to dni kolorowe i dobrze nastrajające na nadchodzące wakacje.

Tym sposobem dotarliśmy do etapu podsumowań naszych działań zawartych w Programie Profilaktyczno –  Wychowawczym Szkoły. Angażując w każde z działań wszystkich uczniów i nauczycieli mogłyśmy zrealizować osiem ważnych tematów w roku szkolnym 2022/2023. Za nami dużo pracy, ale i wielka satysfakcja.

Dziękujemy UMiG w Połańcu za sponsorowanie części programu!

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi za uczestnictwo

i zaangażowanie!

Mamy nadzieję, że na co dzień zadbacie o swoje zdrowe odżywianie i ruch, zdrowy relaks i zdrowe relacje, by móc cieszyć się pełnią życia oraz czerpać radość z każdego dnia.

 

                                                           Karolina Guzik i Małgorzata Sokołowska

                                                                w imieniu Zespołu Wychowawczego Szkoły