WIRTUALNY ŚWIAT NA LEKCJACH GEOGRAFII

Czy to science – fiction? Nie. Od września 2022 roku takie zajęcia odbywają się w naszej szkole.

Nasza szkoła w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” zakupiła 12 sztuk okularów VR (Virtual Reality). System okularów zaprojektowano tak, aby w pełni zaangażować uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie. Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki, to wszystko ma na celu przenieść lekcje naszych uczniów w zupełnie inny wymiar. Wirtualna rzeczywistość, która staje się coraz bardziej popularna w edukacji, ma przede wszystkim za zadanie poprawić jej jakość, a także dostarczyć uczniom niezapomnianych doświadczeń. Dzięki temu można zobaczyć Mur Chiński lub Dubaj – miasto marzeń i luksusu, poznać Układ Słoneczny od wewnątrz, zobaczyć jak bije serce, odbyć podróż na Marsa czy też wycieczkę po Londynie, Nowym Jorku, czy Toronto lub  przenieść się w tropikalny świat roślin i zwierząt pływając z rekinami.

Z goglami na oczach, na obrotowym krześle, ale trzymając koleżankę za rękę – tak uczniowie Szkoły Podstawowej w Połańcu ruszyli na pierwszą wyprawę do wirtualnej rzeczywistości podczas lekcji geografii. W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas piątych, szóstych, siódmych i ósmej „b” na lekcjach zapoznali się z różnorodnością krajobrazów świata, a dzięki okularom VR mogli się przenieść w fascynującą podróż po świecie. Mieli możliwość m.in. zajrzeć w głąb oceanu i przyjrzeć się z bliska pływającym w nim rekinom, odbyć podróż do stolic świata, przejść się po lesie równikowym, sawannie, czy pustyni, zobaczyć z bliska żyrafę, lwa oraz niedźwiedzia polarnego, a także wędrować po najwyższych górach świata – Himalajach. Wszystkie treści wyświetlane w okularach przekazywane były z komputera nauczyciela, dzięki czemu to nauczyciel sprawował pełną kontrolę nad realizowanym zadaniem, a uczniowie z pełnym zaangażowaniem skoncentrowani byli na określonym zagadnieniu.

Dzięki wykorzystaniu nowych technologii uczniowie w bardzo ciekawy sposób poznawali i utrwalali zdobytą wiedzę. Zajęcia zachwyciły uczniów i z niecierpliwością czekają na kolejne. Google VR to niesamowite narzędzie interaktywne, które będziemy wykorzystywać na lekcjach. Dzięki temu nauka w naszej szkole będzie nie tylko przyjemniejsza, ale także efektywniejsza.

Tekst i foto: Wiesława Trojanowska