Tydzień Uczniowskiej SuperMocy

„Sięgnij gwiazd! Są bliżej niż myślisz!”


Pod takim hasłem w grudniu br. uczniowie klasy 2 „a” ze Szkoły Podstawowej w Połańcu zrealizowali ogólnopolski projekt Tydzień Uczniowskiej SuperMocy, za który nasza placówka uzyskała tytuł SZKOŁY ODKRYWCÓW SUPERMOCY.  Przedsięwzięcie miało na celu m.in.:

  • lepsze poznanie siebie;
  • uświadomienie uczniom ich mocnych stron;
  • budowanie poczucia własnej wartości i wiary we własne umiejętności;
  • wzmacnianie u dzieci pozytywnej samooceny;
  • zaprezentowanie talentów uczniowskich;
  • rozwijanie umiejętności doceniania wzajemnej pomocy oraz współpracy w grupie;
  • integrację zespołu klasowego.

Walt Disney powiedział kiedyś: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego  dokonać”.  Wielu osobom powyższe twierdzenie może jednak wydawać się nierealne… Wiąże się to niejednokrotnie z brakiem wiary w osiągnięcie wybranego celu czy spełnienie marzenia, za którym stoi na ogół brak wiary w swoje możliwości i niskie poczucie własnej wartości. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być wiele… Jednym z nich jest zapewne to, iż od najmłodszych lat dzieci wciąż słyszą o swoich słabych stronach, o tym, co powinny poprawić… Rzadko chwali się je za to, co udało się im zrobić, zapominamy, aby wzmacniać je pozytywnie… A to właśnie stanowi klucz do sukcesu!

Kliknij w ten link aby obejrzeć >>>Filmik z Dnia Talentów<<<

Dlatego też niezmiernie cieszy nas fakt, iż projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Tydzień SuperMocy rozpoczęliśmy od organizacji Dnia Talentów. Każdy miał możliwość pochwalenia się swoimi uzdolnieniami, pasjami i osiągnięciami  na forum klasy. Okazało się, że dzieci przygotowały się do tego zadania bardzo sumiennie i z ogromnym zaangażowaniem. A warto podkreślić, iż przekrój zaprezentowanych zainteresowań i talentów był niezwykle bogaty. Podziwialiśmy między innymi recytację, grę aktorską, śpiew, grę na gitarze, elementy tańca mażoretkowego, skoki na skakance, występy dotyczące sztuk walki (np. karate), różnych dyscyplin sportowych takich jak: piłka nożna, pływanie czy akrobatyka, wykonane przez uczniów prace rysunkowe, projekty ubrań czy biżuterii, modele pociągu, origami, konstrukcje z klocków Lego oraz figurki z modeliny.

Wszyscy chcieli pokazać się z jak najlepszej strony i trzeba przyznać, iż doskonale poradzili sobie ze sztuką autoprezentacji. Dzieci z podekscytowaniem oglądały występy swoich kolegów i koleżanek. Dzień Talentów był dla nich niewątpliwie bardzo ciekawym doświadczeniem oraz wspaniałą zabawą, której długo nie zapomną. Każdy mógł bowiem poczuć się tego dnia gwiazdą.

Zgodnie z ideą tegorocznej edycji projektu wszyscy wspólnie „polecieliśmy” w kosmos i sięgnęliśmy gwiazd. Podczas Tygodnia Uczniowskiej SuperMocy nie zabrakło różnych atrakcji i interesujących zajęć. Powstały rakiety i gwiazdy supermocy, które przystroiły wnętrze sali lekcyjnej, tworząc klasowe niebo pełne gwiazd i zmierzających ku nim pojazdów kosmicznych. W ramach przedsięwzięcia dzieci miały możliwość zastanowić się, jakie posiadają predyspozycje czy umiejętności, a także zaopatrzyć się w „moc”, której potrzebują, co wywołało szczery uśmiech na niejednej twarzy.  

5 i 12 grudnia odbyły się zajęcia z zaproszonymi gośćmi, Panią pedagog Ewą Sajkiewicz oraz Panią dyrektor Gabrielą Zielińską.

Pani pedagog podczas spotkania opowiedziała dzieciom, na czym polega jej praca, a także z jakimi problemami mogą do niej przychodzić, by otrzymać wsparcie. Uczniowie określali, co jest ich mocną stroną, rozmawiali o tym, co lubią robić, kim zamierzają zostać w przyszłości, z jaką sławną osobą i dlaczego chcieliby się spotkać. Miłym elementem spotkania były wspólne gry i zabawy przy muzyce, które wprowadziły wszystkich w doskonały nastrój.

Z kolei zajęcia z Panią dyrektor dotyczyły zagadnienia współpracy i umiejętności doceniania wzajemnej pomocy, czynników, które są niezwykle ważne dla osiągnięcia wyznaczonego celu, gdyż determinują motywację i zaangażowanie zespołu. Punktem wyjścia do rozmowy było przeczytanie przez naszego gościa bajki terapeutycznej „Samolubny Sabian”. Dzieci z uwagą wysłuchały historii młodego lwa, którego nie opuściło w potrzebie jego rodzeństwo, mimo iż ten wcześniej nie doceniał braci i postępował egoistycznie. Drugoklasiści świetnie poradzili sobie z określeniem zasad dobrej współpracy i doszli do wniosku, iż często stanowi ona klucz do sukcesu. Na zakończenie zajęć wspólnymi siłami wykonali Łańcuch Życzliwości, którego ogniwa musieli odpowiednio połączyć, aby osiągnąć wyznaczony cel, tym samym  udowadniając, że ich spostrzeżenia na temat owocnej współpracy znalazły odzwierciedlenie w czynach.

Mówienie o swoich zaletach, talentach, pozytywnych stronach wcale nie jest łatwe. Jednak dzięki podjętym działaniom projektowym uczniowie mogli przekonać się, że w każdym z nas drzemie coś dobrego, trzeba tylko uwierzyć w siebie. Każdy z nas jest wyjątkowy, każdy posiada jakąś SuperMoc!

Budowanie poczucia wartości oraz odkrywanie mocnych stron jest niezwykle istotne w życiu każdego człowieka, pomaga w planowaniu swojego rozwoju, podejmowaniu nowych działań, realizowaniu różnorodnych pomysłów. Sprawia, iż czujemy się silniejsi, bardziej wartościowi i mamy poczucie własnej mocy sprawczej.

Nasza „droga do gwiazd” stała się symbolem dążenia do celu, wiary w swoje możliwości, pokonywania trudów i przeszkód, z jakimi zmagamy się w codziennym życiu. Udział w projekcie przyniósł nam wiele uśmiechu i pozytywnych wrażeń, a przede wszystkim umożliwił uczniom lepsze poznanie samych siebie. Dzięki niemu przekonali się, że jest wiele dziedzin, w których radzą sobie fantastycznie.

Realizatorzy projektu:

Aneta Ambroży
Katarzyna Chrząstowska-Chabior