Innowacja pedagogiczna z matematyki: „Matematyka inaczej”

Dnia 30 września bieżącego roku uczniowie klasy  VIII a  realizowali pierwszą część innowacji pedagogicznej „Matematyka inaczej”. Tematyka zajęć dotyczyła sytuacji z życia codziennego, mianowicie zakupów.

Celem tych zajęć było zauważenie przydatności matematyki w życiu codziennym przez zaznajomienie uczniów z ofertami różnych sklepów, promocjami w tych sklepach, umiejętnym odczytywaniem informacji z paragonów, doskonaleniem przeliczania miar, doskonaleniem obliczeń procentowych  oraz zbieraniem i opracowywaniem danych.

Uczniowie mieli za zadanie: sprawdzić ceny artykułów w wybranych sklepach, wybrać sklep, w którym najbardziej opłaca się zrobić zakupy i można w nim kupić wszystkie potrzebne produkty, opracować informacje odnośnie zakupów w różnych sklepach, obliczyć koszty wykonania gofrów w zależności od sklepu.

Uczniowie z dużym zapałem przystąpili do działania. Na zajęcia przyszli przygotowani z potrzebnymi informacjami. Informacje zapisywali na tablicy, wykonywali pisemne obliczenia, następnie porównywali koszty zakupów i koszty wykonania z poszczególnych sklepów.

Po wszystkich matematycznych zadaniach z chęcią i zapałem przystąpili do wykonywania gofrów.

Doświadczanie matematyki w życiu codziennym – tak można podsumować te zajęcia.

                   Marzena Chyla