Czysta woda zdrowia doda

28 listopada odbyło się drugie już spotkanie realizowane według Autorskiego Programu Zajęć Stymulujących Zmysły pt. „WOKÓŁ ZMYSŁÓW”. Ich celem było zaciekawienie uczniów otaczającym światem, zjawiskami fizycznymi i przyrodniczymi, rozwijanie sfery sensorycznej – wzroku, słuchu węchu, smaku, dotyku, poznanie schematu oraz możliwości własnego ciała, wzmacnianie grup mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę, a także zachęcanie do picia wody. Zajęcia przygotowały: Małgorzata Studnicka, Iwona Damm i Danuta Pawełek.

Uczniowie bardzo chętnie rozwiązywali zagadki związane z wodą, obserwowali kształty, jakie przybiera ona w różnych naczyniach, wąchali ją i smakowali. Mogli również usłyszeć szum wody płynącej z kranu, wodospadu, rzeki i morza. Poznali piosenki zachęcające do picia wody. Wykonywali również ćwiczenia gimnastyczne z butelkami, które wymagały sprytu i kondycji i świetnie się przy tym bawili.

Podczas zajęć wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „po co pić wodę?”, dzięki czemu powstał plakat zachęcający do jej spożywania. Dużo frajdy sprawiła zabawa w naukowców i przeprowadzanie eksperymentów związanych z wodą. Dzieciaki mieszały wodę, olej, barwniki spożywcze oraz musujące tabletki i bacznie obserwowały, co się dzieje. A działo się bardzo wiele! W szklanych naczyniach pojawiały się kolorowe wulkany, opadające kule i przedziwne kształty. Substancja buzowała i zmieniała się. Wszyscy w skupieniu obserwowali to tajemnicze zjawisko. Po eksperymentach przyszedł czas na wykonanie butelek sensorycznych. Do wody, oleju i barwników uczniowie wsypywali brokat, cekiny, kolorowe kulki, wszystko mieszali i obserwowali magiczną zawartość.

Przy akompaniamencie muzyki wszyscy uczestnicy zajęć wspólnie wykonali pracę plastyczną z kolorowej wody. Ich zadaniem było rozdmuchiwanie słomką kropelek na dużym arkuszu papieru, dzięki czemu powstała barwna korona wielkiego drzewa, która zdobi hol główny naszej szkoły. Wykonywali również już indywidualnie wodne rysunki. Moczyli nasączonymi wodą wacikami kartki, a później malowali na nich dowolne rysunki farbami akwarelami.

Całe spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie poznawali się wzajemnie, integrowali, ćwiczyli koncentrację i cierpliwość, uczyli oraz doświadczali nowych rzeczy. Na zakończenie każdy dostał drobny upominek i butelkę wody.

Iwona Damm