Konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce.

Pierwszy krok do zrzucenia niewoli to odważyć się być wolnym, pierwszy krok do zwycięstwa – poznać się na własnej sile.

Tadeusz Kościuszko

Corocznie w maju obchodzimy Święto Szkoły, ponieważ naszym Patronem jest Tadeusz Kościuszko, za którego przyczyną 7 maja 1794 roku został wydany Uniwersał połaniecki,urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych”. Zatem w tym roku obchodzimy 230 rocznicę ogłoszenia tego dokumentu.

Tadeusz Kościuszko zajmuje wyjątkowe miejsce w panteonie naszych bohaterów. Insurekcja kościuszkowska nie powiodła się, a jej następstwem był trzeci rozbiór Polski. Mimo tego faktu Kościuszkę nie kojarzymy jako bohatera przegranego, lecz kolejne pokolenia pamiętają go jako szlachetnego rycerza i wzorowego patriotę. Jest rzeczą znamienną, że bez względu na to, kto dominował w niepodległej Polsce na arenie politycznej, to jego postać nigdy nie wzbudzała kontrowersji, ale przeciwnie- jednoczyła naród. Społeczność Szkoły Podstawowej w Połańcu dumna jest ze swojego Patrona. 24 kwietnia bieżącego roku odbył się Konkurs o Życiu i Działalność Tadeusza Kościuszki. Oto lista zwycięzców.

Klasy 4-6

1 miejsce- Aleksander Strzelczyk, klasa 6 b

2 miejsce- Alicja Marczewska, klasa 5 e, Wiktor Gałka, klasa 6 e, Natalia Bielat, klasa 5 e

3 miejsce- Amelia Kasprzycka, klasa 6 e

Klasy 7-8

1 miejsce- Mateusz Adaś, klasa 7 a

2 miejsce- Dawid Kałat, klasa 7 b

3 miejsce- Daria Bąk, klasa 8a, Hubert Materkowski, klasa 7 c

Zwycięzcom, ale także wszystkim, którzy przystąpili do konkursu, gratulujemy.

Konkurs przygotowali: panie Marzena Abramczuk, Małgorzata Dalmata-Konwicka oraz pan Andrzej Kowalik- koordynator konkursu.

Nagrody zwycięzcom zostaną wręczone na uroczystym apelu w dniu Święta Szkoły.

Andrzej Kowalik