Dziękować nie tylko od święta!

Dziękować nie tylko od święta!

30 marca 2023 r. – Dniem wdzięczności i podziękowań
w Szkole Podstawowej w Połańcu

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Połańcu pokazali, że bycie wdzięcznym to nic trudnego i swoją wdzięczność, również za małe, drobne sprawy można okazywać każdego dnia. W ramach realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego, dnia 30 marca 2023 roku w naszej szkole, słowo dziękuję można było nie tylko usłyszeć, ale i poczuć jego moc, za sprawą Dnia wdzięczności i podziękowań.

Przeprowadzane w tym dniu przez Małgorzatę Sokołowską i Grażynę Kamińską  lekcje otwarte, pozwoliły uczniom klas III „d” i IV „d”  porozmawiać o wdzięczności i dziękowaniu. Zajęcia przeprowadzone w formie warsztatów pokazały,w jakisposób można okazywać wdzięczność, za co możemy być wdzięczni oraz jakie uczucia wtedy nam towarzyszą. Zaangażowanie uczniów udowodniło, że dziękowanie nie jest im obce, a słowa„dziękuję” można używać nie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Poczta wdzięczności, zorganizowana pod opieką pani Marzeny Drożdżowskiej, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Słowa podziękowań trafiały w różowych kopertach nie tylko do kolegów i koleżanek ale także do nauczycieli.

Tego dnia kolorem przewodnim był właśnie różowy, wyeksponowany jako dekoracja holu głównego, który został przyozdobiony balonami oraz hasłami związanymi z tematem. Tego zadania podjęły się panie Karolina Guzik, Ewa Sajkiewicz, Barbara Zaczek i Małgorzata Stawiarz – Podsiadły. Różowy był także obecny w strojach wielu uczniów, nauczycieli  i pracowników szkoły.

Z okazji Dnia wdzięczności i podziękowań zostały również ogłoszone w szkole dwa konkursy. Pierwszy z nich – dla wszystkich klas na przebranie w tonacji różowej. Kreatywność naszych uczniów i ich wychowawców przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, dlatego zostało przydzielonych 6 nagród głównych, jakimi są klasowe wyjścia na kręgle. Kolejnym konkursem był konkurs plastyczny na pracę pt. „Kreatywne serce wdzięczności”. Wśród wykonanych prac trudno było wyłonić trzy czołowe miejsca, dlatego zostało nagrodzonych aż 10 prac wykonanych przez naszych uczniów. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak aktywne włączenie się w proponowaną formę zabaw!

Wychowawcy klas mogli zaangażować się w tematykę wdzięczności i podziękowań prowadząc lekcje według przygotowanego przez Alicję Gujską- Śledź scenariusza oraz aktywizować swoich podopiecznych do napisania,  za co są wdzięczni na plakatach przygotowanych przez panią Alicję Urban.

            Dzień wdzięczności był również hucznie obchodzony w świetlicy szkolnej. Dzieci mogły podziękować za różne rzeczy siadając na specjalnym różowymKrześle wdzięczności”, wypisać swoje podziękowania na plakacie, a także brać udział w  nagraniu o podziękowaniach i wdzięczności.

Panie Mirosława Młodzińska i Marzena Rybak przygotowały gazetkę tematyczną na hol główny oraz zaangażowały  wolontariat szkolny wraz z klasą I „a” i V „e” i VI ,,e” organizując wdzięcznościowy kiermasz słodkości i dekoracji wielkanocnych. Stroiki wielkanocne, barwne koguty oraz inne ozdoby tworzyły panie: Mirosława Młodzińska, Zofia Sowińska i Agnieszka Piotrowska z uczennicami. Całość pozyskanych środków została przekazana na pomoc rodzinie osoby potrzebującej z naszej szkoły. Za ofiarność ogromnie dziękujemy!

Ten czas pozwolił uświadomić wszystkim, że słowa„dziękuję” możemy używać nie tylko jako zdawkowej formy grzecznościowej, ale jak ważna jest wdzięczność w życiu i ile korzyści przynosi dziękującym i tym, którym okazuje się wdzięczność. Tak nie wiele trzeba by komuś sprawić przyjemność i okazać swą wdzięczność, a dowodem tego są wypowiedzi uczniów na załączonym nagraniu, przeprowadzonym przez uczennice klasy VIII: Oliwię Kot, Roksanę Jungiewicz, Milenę Gajos i Weronikę Gawełek oraz film nagrany wśród dzieci w świetlicy szkolnej. Pokazują one jak uczniowie naszej szkoły potrafią dziękować i za co są wdzięczni. Zapraszamy do oglądania!

Akcję profilaktyczno – wychowaczą „Dzień wdzięczności i podziękowań” koordynowała p. Małgorzata Sokołowska.

Dziękujemy wszystkim za różowe zaangażowanie w  przebieg i organizację Dnia wdzięczności i podziękowań w Szkole Podstawowej w Połańcu!

film_1

film_2

Akcję profilaktyczno – wychowawczą „Dzień wdzięczności i podziękowań” koordynowała p. Małgorzata Sokołowska.

Dziękujemy wszystkim za różowe zaangażowanie w  przebieg i organizację Dnia wdzięczności i podziękowań w Szkole Podstawowej w Połańcu!

A Ty? Za co jesteś dziś wdzięczny?

 

                                                                                                          Karolina Guzik