Dzień Śpiocha

W środę 21 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Śpiocha. W tym dniu uczniowie przemykali po korytarzach w ciepłych bamboszach trzymając w dłoniach kolorowe poduszki i ulubione maskotki – przytulanki.

            Na głównym holu szkoły pojawiło się wiele dekoracji, które pomogły poczuć się wszystkim jak w krainie snu. Nasze drzewo zostało udekorowane przepięknymi projektami poduszek, które wykonane zostały przez uczniów klas 0-III, jako prace w konkursie
pt. „Zaprojektuj swoją poduszkę – jaśka”. Prace uczniów były bardzo pomysłowe i wykonane z niezwykłą starannością. Pod drzewem na łóżku wylegiwał się smerf Śpioch. Magię nocy podkreśliły świecące kule przyczepione do gałęzi drzewa oraz rozmieszczone światełka na holu głównym. Na szybach okiennych pojawiły się gwiazdy i księżyce, a na parapetach stały lampy nocne, poduszki oraz przytulanki. Znalazło się również miejsce relaksu, gdzie uczniowie na miękkich pufach mogli się odprężyć. Wspaniała dekoracja przygotowana została również na korytarzu stołówki szkolnej.

            JEŻ – fotobudka, który jest nieodłącznym elementem „Zdrowego roku szkolnego” w tym dniu w towarzystwie śpiącej owieczki, ubrany był w szlafrok i otoczony nocną scenerią.

            Dzień Śpiocha miał na celu nie tylko wprowadzenie uczniów w stan relaksacji, odpoczynku i wyciszenia, ale co najważniejsze była to okazja do przekazania dzieciom informacji o tym, jak ważny jest sen, jaki wpływ ma na ich zdrowie oraz w jaki sposób można kształtować prawidłowe nawyki z nim związane. W tym celu powstały dwie gazetki tematyczne: na holu głównym szkoły oraz na holu świetlicowym. Na korytarzach szkolnych rozwieszone zostały ciekawostki na temat snu. Uczniowie wysłuchali dwóch audycji relaksacyjnych pt. „Biały obłoczek” i „Płatki śniegu”, które przybliżyły im metody wyciszenia przed snem, a w trakcie wszystkich przerw mogli posłuchać kołysanek nadawanych ze szkolnego radiowęzła.

            Opiekunowie świetlicy szkolnej przygotowali wspaniałą aranżację świetlicowego korytarza, który zamienił się w „Spankowo”. Uczniowie słuchali kołysanek, oglądali bajki, rozmawiali na temat snu oraz według własnego pomysłu wykonywali łapacze snów. Dodatkową atrakcją było puszczanie zimnych ogni do kołysanki pt. „Z popielnika na Wojtusia iskiereczka mruga…”, „Spankowy CLIL”- zajęcia na których uczniowie rozwijali słownictwo w języku angielskim z zakresu snu oraz zagadki umysłowe w wordwallu.

            W tym dniu odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu pt. „Cicha klasa – to My” dla klas IV-VIII, w którym uczniowie mieli za zadanie zachowanie ciszy w trakcie lekcji, oraz przestrzeganie zasad zachowania. Klasom, którym udało się zdobyć największą ilość punktów, przysługiwał kupon na „Dzień bez pytania”. Była to doskonała okazja do tego, aby wzmocnić samodyscyplinę wśród uczniów oraz stworzyć idealne warunki do nauki. Nagrodzone klasy to: VIII A, VIII B, VIII E, VII A i VI E. Zwycięzcom gratulujemy! 

      Cały dzień choć troszkę senny minął nam bardzo wesoło. Będziemy go dobrze wspominać!

Zofia Sowińska

 

Osoby odpowiedzialne:

Koordynacja programu: Małgorzata Sokołowska

Dekoracje: Zofia Sowińska, Karolina Guzik, Beata Kołek, Roksana Nowak, Małgorzata Żyła, wolontariat szkolny.

Gazetki, audycje: Zofia Sowińska, Ewa Sajkiewicz, Alicja Gujska-Śledź, Agnieszka Młodzińska, Marzena Drożdżowska, nauczyciele świetlicy.

Konkursy: Małgorzata Sokołowska, Marzena Ziółek, Zofia Sowińska

Wszystkim serdecznie dziękujemy!