Spotkanie z Panem Policjantem

25 października 2022 roku uczniowie klasy 2 „a” ze Szkoły Podstawowej w Połańcu gościli przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Staszowie, Pana Wojciecha Ziętarskiego.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Bajki-pomagajki” oraz przy okazji realizacji cyklu zajęć poświęconych tematyce bezpieczeństwa. Pan policjant przeczytał uczniom bajkę Beaty Ostrowickiej pod tytułem „112”, a następnie przeprowadził pogadankę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu i poza nim. Przypomniał dzieciom, do kogo mogą zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia, a także jakie informacje należy podać służbom ratunkowym, kiedy dzwonimy pod numery alarmowe i jak należy postępować w kontaktach z nieznajomymi. Uczulił również najmłodszych, aby podczas organizowania pomocy dla innych zadbali o swoje bezpieczeństwo. Funkcjonariusz przybliżył dzieciom specyfikę swojej pracy, opowiedział, w jaki sposób można zostać policjantem oraz czym zajmuje się na co dzień jako oficer dyżurny. Przedstawił też elementy umundurowania i wyposażenia policjanta, zaprezentował, do czego służą poszczególne akcesoria i wyjaśnił, kiedy mogą być wykorzystywane. Dzieci z zainteresowaniem oglądały policyjne atrybuty takie jak odznaka, legitymacja czy tarcza. Mogły przymierzyć policyjną czapkę, a nawet zapiąć kajdanki.

Okazało się, że nasi wychowankowie bardzo dobrze orientują się, w jakich sytuacjach można dzwonić pod Europejski Numer Alarmowy. Potrafią też wskazać sytuacje, kiedy nie należy tego czynić, aby nie blokować linii telefonicznej osobie, która właśnie w danej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy.

Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli panu policjantowi podziękowanie za przeprowadzenie tej niezwykle interesującej i pouczającej lekcji, która na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Niezmiernie cieszy fakt, iż aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadawali wiele pytań, na które pan policjant cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał, dzięki czemu mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa.  

Wizyta przebiegała w miłej atmosferze, o czym świadczą między innymi roześmiane twarze naszych wychowanków. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu edukacyjno-profilaktycznym spotkaniom policjant będzie kojarzył się najmłodszym jako osoba, której można zaufać i do której można zwrócić się o pomoc w każdej trudnej sytuacji.

Aneta Ambroży

Katarzyna Chrząstowska-Chabior