Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2022

29 września br. uczniowie klasy 2 „a” ze Szkoły Podstawowej w Połańcu aktywnie włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania

Święto to zostało ogłoszone przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku, cztery miesiące po inauguracji kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, gdy temat głośnego czytania został dostrzeżony i nagłośniony w naszym kraju. Patronką tego szczególnego dnia wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach (data 29 września to dzień urodzin autorki).

Nadrzędnym celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Warto pamiętać, że książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Czytanie ma mnóstwo zalet: rozwija wyobraźnię, rozbudza ciekawość poznawczą i ułatwia rozumienie otaczającego nas świata, uczy myślenia, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim pozwala przeżywać wraz z bohaterami wspaniałe emocje i pomaga w kształtowaniu wartości moralnych.

Dzieci w ramach projektu edukacyjnego „Bajki-pomagajki” poznały „Bajkę o szarym słowiku” podejmującą temat braku wiary we własne siły i możliwości, braku akceptacji rówieśników oraz nieśmiałości, a w nagrodę za uważne wysłuchanie historii słowika Jasia otrzymały pamiątkowe certyfikaty.

Nie zapominajmy, iż głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi emocjonalnej i spędzania przez dzieci wspólnego czasu z rodzicami, dziadkami czy rodzeństwem. Daje mocne podwaliny pod sukcesy najmłodszych nie tylko w szkole, ale i w późniejszym życiu. Warto zatem sięgać po książki każdego dnia, a jeśli poświęcimy na głośne czytanie dzieciom codziennie choćby 15-20 minut, będzie to duży sukces.

Aneta Ambroży
Katarzyna Chrząstowska-Chabior