Innowacja pedagogiczna z języka niemieckiego: „Ein Schuljahr im Objektiv” – „Rok szkolny w obiektywie” – część IV

W grudniu 2021r. tematem przewodnim innowacji z języka niemieckiego były Święta Bożego Narodzenia oraz tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech. Ze względu na sytuację część zajęć odbyła się w trybie zdalnym.

Uczniowie klasy VII h oraz VII b mieli okazję poznać zwyczaje bożonarodzeniowe u naszych zachodnich sąsiadów i wyszukiwali podobieństwa i różnice w sposobie spędzania Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech oraz w Polsce. Na kartach pracy zapisywali najważniejsze tradycje świąteczne i tłumaczyli je na język polski. Temat przewodni innowacji stał się również okazją do poznania słów jednej z najstarszych i najbardziej znanych kolęd na świecie: „Stille Nacht, heilige Nacht” – „Cicha noc, święta noc”. Uczestnicy innowacji sprawdzili także swoje umiejętności językowe odpowiadając na pytania ze świątecznego quizu.  Podsumowaniem tej części innowacji było wykonanie przez uczniów bożonarodzeniowych kartek z życzeniami w języku niemieckim. Uczniowie mogli dowolnie ozdobić i pokolorować swoje prace.

Tematyka świąteczna tej części innowacji pozwoliła uczniom dostrzec różnice kulturowe pomiędzy naszym krajem, a krajem naszych zachodnich sąsiadów. Umożliwiła im także poszerzenie słownictwa i zwrotów związanych z tradycjami bożonarodzeniowymi oraz stała się okazją do zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce poprzez wykonanie świątecznych kartek z życzeniami w języku niemieckim.

Dorota Podsiadły

nauczyciel języka niemieckiego