Dzień Ziemi

Dzień Ziemi, znany też pod nazwą Światowy Dzień Ziemi to akcja, która odbywa się każdego roku wiosną. Jej celem jest kształtowanie wśród społeczeństwa odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego naszej planety. 

Idea utworzenia Święta Ziemi ma już kilkadziesiąt lat. John McConnell, amerykański miłośnik przyrody, był pierwszym, który zwrócił uwagę społeczności międzynarodowej na sprawy związane z ochroną przyrody. W 1969 roku wystąpił on na konferencji UNESCO dotyczącej ochrony środowiska przyrodniczego z propozycją utworzenia Dnia Ziemi.  Pomysł ten spotkał się z poparciem władz San Francisco i 21 marca 1970 burmistrz tego miasta proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi. We wrześniu 1969 na konferencji w Seattle Gaylord Nelson – senator wspierający ochronę środowiska zaproponował podjęcie ogólnoświatowego protestu przeciwko niszczeniu środowiska przyrodniczego i wyrażenie poparcia dla ruchów ekologicznych. Demonstracja odbyła się pół roku później 22 kwietnia 1970 roku, wzięło w niej udział pond 20 milionów Amerykanów. Masowe wystąpienia miały uświadomić społeczeństwu i władzom, jakie zagrożenia niesie za sobą rabunkowa eksploatacja zasobów naturalnych.

Wkrótce potem John McConnell ogłosił Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się Sekretarze Generalni ONZ. W dniu 26 lutego 1971 wydano oświadczenie, wskazujące równonoc wiosenną na półkuli północnej na porę, kiedy Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. Od tego czasu Dzień Ziemi obchodzony był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi zaczęli się głośno domagać natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii. Popularniejszą datą obchodów święta naszej planety jest jednak 22 kwietnia, kwietniowe święto obchodzone jest również w Polsce.  

Głównym przesłaniem tego Dnia jest rozpowszechnienie wiedzy na temat szkodliwych dla środowiska skutków działalności człowieka. To czas, kiedy apelujemy o oszczędzanie zasobów naturalnych, energii, wody, ratowanie lasów, korzystanie z alternatywnych źródeł energii, ograniczenie emisji szkodliwych gazów wywołujących kwaśne deszcze, efekt cieplarniany, nawołujemy do segregacji odpadów i zmniejszenia konsumpcji.  

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Każdy  
z nas może wykonać mały krok w dobrej sprawie. Na przykład skończyć z marnotrawstwem czyli żyć zgodnie z filozofią ZERO WASTE. Dotyczy ona kilku prostych zasad: 

  • Sortuj śmieci. 
  • Ogranicz użycie plastiku. 
  • Szanuj papier. 
  • Nie wyrzucaj ubrań. 
  • Nie wyrzucaj jedzenia. 
  • Rób przemyślane zakupy. 
  • Oszczędzaj pieniądze. 

To proste.