Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

Link do artykułu Narodowe Czytanie "Balladyny" J. Słowackiego

Serdecznie zapraszamy do udziału w dziewiątej odsłonie Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą akcji jest dramat romantyczny J. Słowackiego pt. „Balladyna”. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – to jeden z najbardziej znanych utworów poety. To także lektura szkolna w klasie VIII.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczne Narodowe Czytanie w Połańcu odbędzie się wyjątkowo on-line. Nasza szkoła jako współorganizator wydarzenia obok Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Połańcu oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu przygotowała fragmenty sceny II pierwszego aktu „Balladyny”. W role bohaterów dramatu wcielili się nauczyciele i uczniowie, a tajemnicze jezioro Gopło świetnie odegrał połaniecki zalew.

Zapraszamy do Narodowego Czytania 2020 on-line!

Link do filmu Zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec na Narodowe Czytanie w Połańcu.
Link do filmu Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego w Połańcu