Polski? Lubię to! – tak świętowaliśmy Dzień Języka Ojczystego

Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej niż drzewo z ziemią.

M. Jastrun

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło pięciu studentów.  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Dzień Języka Ojczystego świętowaliśmy w naszej szkole już od wtorku. Na lekcjach wychowania fizycznego w klasach II–VII przeprowadzone zostały sztafety ortograficzne. Zawodnicy musieli wykazać się nie tylko szybkimi nogami, lecz także znajomością polskiej ortografii. Poradzili sobie świetnie z jednym i drugim zadaniem, dobrze się przy tym bawiąc.

W bibliotece  chętni mogli sprawdzić swoje zdolności artykulacyjne i zmierzyć się z polskimi łamańcami językowymi, rozwiązać krzyżówkę ortograficzną lub frazeologiczną, wykazać się znajomością polskich przysłów, zagrać w planszową grę słowną lub quiz językowy na platformie Kahoot.

W piątek na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się konkurs „Z polszczyzną za pan brat”, w którym 27 uczestników, przedstawicieli wszystkich klas V, zmagało się z quizem składającym się z 20 pytań dotyczących ortografii, frazeologii, poprawności językowej oraz znajomości literatury polskiej.

Przedstawiamy wyniki konkursu:

  • I miejsce – Luiza Molak (V g)
  • II miejsce – Kamil Moryto (V b)
  • III miejsce – Alicja Górniak (V b)

Wyróżnienia otrzymali:

  • Julia Łodkowska (V g)
  • Wiktoria Stępień (V e)
  • Natalia Wróbel (V c)
  • Maksymilian Dróżdż (V f)

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.  

Podczas długich przerw w holu głównym szkoły uczniów i nauczycieli zaproszono do udziału w zabawach językowych pod hasłem: „Polski? Lubię to!”. Królowały „Polonistyczne memory”, „Polonistyczne boogle” i łamańce językowe, a drzewo na gazetce ozdobiły białe i czerwone serduszka z trudnymi polskimi wyrazami – do zapamiętania. Nagrodzono także zwycięzców konkursu „Z polszczyzną za pan brat” – pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe wręczyły im panie Marzena Abramczuk i Dominika Mikoda, wicedyrektorki szkoły.

Obchody Dnia Języka Ojczystego to okazja, by podkreślić bogactwo i piękno języka, którym się posługujemy, ale także zwrócić uwagę na niebezpieczne tendencje, jakim podlega: wulgaryzmy, niedbałość ortograficzna i interpunkcyjna, skłonność do nieużywania charakterystycznych polskich liter: ą, ę, ć, ł, ń, ó, ś, ź, ż, szczególnie w komunikacji internetowej, nadużywanie wszelkiego rodzaju skrótów, widoczne szczególnie w języku młodzieżowym.

Dbajmy o piękno naszego ojczystego języka, unikajmy błędów, wulgaryzmów, czytajmy, poszerzajmy słownictwo, używajmy polskich liter także wtedy, gdy wysyłamy e-maile lub SMS-y. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka.

Organizatorzy