W oczekiwaniu na święta

„W oczekiwaniu na święta” – pod takim tytułem 19 grudnia 2019 roku odbyły się kolejne zajęcia według Autorskiego Programu Zajęć Stymulujących Zmysły pt. „WOKÓŁ ZMYSŁÓW”, którego autorkami są: Małgorzata Studnicka i Iwona Damm, a współprowadzącą Danuta Pawełek. Do współpracy zostali również zaproszeni rodzice uczniów.

Celem organizowanych zajęć było rozwijanie sfery sensorycznej – wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. Poznając zapachy świąteczne – goździków, cynamonu czy pieczonych jabłek, uczniowie oswajali się z nimi. Poprzez kontakt z materiałami sypkimi, płynnymi i lepkimi – poszerzali świat własnych doznań, przyzwyczajali się do nowych faktur i konsystencji, świetnie się przy tym bawiąc. Wykonując kolejne zadania, uczestnicy zajęć rozwijali twórcze działania, usprawniali motorykę małą, uczyli się współpracy. 

Niezwykle ważnym elementem zajęć było również uwrażliwienie dzieci na moc obdarowywania, tak ważną w tym szczególnym okresie. Dzieciaki samodzielnie wykonywały aromatyczne kule do kąpieli, które później ozdabiały i własnoręcznie pakowały w folie prezentowe. Wraz z rodzicami stworzyły również przepiękne prace plastyczne, które polegały na dekorowaniu szablonów choinek. Wykorzystując różnorodne materiały ozdobne, takie jak np. sztuczny śnieg, brokat, cekiny, guziki czy koraliki, powstały małe dzieła sztuki, które zdobią hol główny szkoły. 

Każdemu działaniu towarzyszyły rozmowy tematyczne, których najważniejszym celem było zwrócenie uwagi na zbliżający się magiczny czas świąt oraz atmosferę, jaka wówczas panuje. W tle słychać było świąteczne piosenki, które nastrajały do refleksyjnych opowieści. 

Spotkanie przebiegało w miłej, rodzinnej atmosferze. Na zakończenie wszyscy składali sobie świąteczne życzenia. Była również degustacja pysznych pierniczków.  

Małgorzata Studnicka