Innowacja pedagogiczna

W roku szkolnym 2023/2024 w klasie II ai oraz na zajęciach rewalidacyjnych realizowane były jednocześnie  dwie innowacje pedagogiczne. Pierwsza z nich pt. „Spokojny umysł- koncentracja, uwaga, skupienie” realizowana była codziennie przed zajęciami lekcyjnymi. Były to różnego rodzaju ćwiczenia mającego na celu: wyciszenie nadmiernie pobudzonych emocji, usprawnianie procesów zapamiętywania i uczenia się, podnoszenie koncentracji uwagi poprzez wyciszanie organizmu oraz wprowadzenie metod wspomagających skoncentrowanie umysłu nad aktualnie wykonywanym zadaniem. Dzięki temu uczniowie poznali : technikę oddychania przeponą , techniki działające na ciało wyciszająco. Doskonalili umiejętności skupienia uwagi  na nauczycielu i na wykonywanej czynności oraz nauczyli się poprawnie wykonywać ćwiczenia oddechowe i fizyczne. Do realizacji prowadzonych ćwiczeń wykorzystano „Karty do ćwiczeń posturalnych”, „Ćwicz razem z Brunem”, piórka, kartki papieru, balony, słomki. Z wielką radością i zaangażowaniem uczniowie wykonywali proponowane ćwiczenia i wspólnie z nauczycielem podejmowali wysiłek by jak najlepiej się ich nauczyć. Zaobserwowano poprawę w sposobie oddychania i lepszą koordynację ruchową podczas ćwiczeń.

     Druga innowacja pt. „Sensoplastyka – doświadczanie przez zmysły” realizowana była raz w miesiącu przez 45 minut. Program miał na celu wspomaganie budowania świadomości przestrzeni i własnego ciała przez dzieci, wspieranie rozwoju motoryki małej,doświadczanie poczucia sukcesu i spełnienia z realizacji własnych pomysłów. Pierwsze zajęcia odbyły się we wrześniu, były to warsztaty pt. „ Kreatywne projektowanie – pani jesień”. Uczniowie wykonywali jesienny portret z różnorodnych materiałów przyrodniczych. Celem zajęć było zapoznanie uczestników z jesiennymi kolorami i wytworami przyrody, uwrażliwienie na walory artystyczne oraz wzbudzanie zainteresowania pięknem otaczającej przyrody. Zajęcia odbyły się w naszym nowo powstałym Różanym Patio.

    W następnym miesiącu przygotowałyśmy dla uczniów ścieżkę sensoryczną z leśnych materiałów przyrodniczych tj. mchu, paproci, szyszek, żołędzi itd. Celem tych zajęć było pobudzenie kreatywności przy wykonywaniu makiety lasu oraz przybliżenie dzieciom darów lasu – poznanie przez dotyk, zapach. Uczniowie chodząc boso po ścieżce sensorycznej doznawali różnych bodźców, kształtowali właściwą reakcje na dotyk oraz rozwijali percepcję wzrokowo – ruchową. Na zakończenie zajęć dzieci usprawniały pracę swoich dłoni wygniatając z masy solnej wybrane przez siebie przedmioty. W zajęciach tych z ogromną przyjemnością wzięli udział zaproszeni goście – oddział przedszkolny wraz z panią Karoliną Łukaszek.

    W listopadzie przygotowywaliśmy ryżowe choinki – trójkątne choinki na nóżce zagipsowane w kubeczku. Do przygotowania użyliśmy kartonu w kształcie trójkąta pomalowanego na zielono, następnie  uczniowie smarowali go klejem i obsypywali zabarwionym na zielono ryżem. Na koniec dekoracja – kolorowe makaronowe kokardki i wielobarwne koraliki oraz złota gwiazdka na czubku. Tak wykonane choinki stanowiły piękną dekorację sali lekcyjnej oraz przypominały wszystkim o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Głównym celem tych zajęć było uwrażliwienie sensoryczności dłoni podczas oklejania ryżem oraz pobudzenie kreatywności w  trakcie tworzenia prac plastycznych.

    Kolejne zajęcia polegały na wykonaniu jadalnych bombek. Uczestnicy tworzyli duże bombki z  przygotowanego ciasta, do którego dodawali aromatyczne olejki np. migdałowy. Ozdabiali je kolorowymi kawałkami ciasta używając do tego foremek ze świątecznymi wzorami. Tak przygotowane bombki zostały upieczone w piekarniku i również stanowiły przepiękną dekorację klasy, a ich aromatyczny zapach wprawił nas w magię świąt bożonarodzeniowych.

     W lutym  odbyły się warsztaty pt. „Mokre bukiety” gdzie uczniowie za pomocą patyczków higienicznych i wody o różnym zapachu rozmywali narysowane wodnymi flamastrami kwiatowe bukiety. Dzięki tej technice powstawały niepowtarzalne wzory i kolory a dzieci rozwijały swoją wyobraźnię.

     W następnym miesiącu przygotowałyśmy z dziećmi Panią Wiosnę. Na dużym formacie wydrukowano Wiosnę jako kwiat z twarzą kobiety a dzieci z kolorowych pasków papieru wyklejały różnego kształtu fryzury- okrągłe loki, kręconę pukle i warkocze. Wykonanie włosów Pani Wiosny wymagało dużej sprawności manualnej i wyobraźni.

 W kwietniu przygotowywaliśmy kiślowe zabawy. Dzieci oprócz przygotowania kiślu z przepisu mogły jednocześnie go degustować, jak i badać jego konsystencję i zapach. Kolejne zajęcia polegały na wykonaniu dużych trójwymiarowych kwiatów, które posłużyły dzieciom na obchodzonym Święcie Szkoły. Czerwiec odbył się pod hasłem „Truskawka – kolor i smak”. Uczniowie kolorowali dużą narysowaną truskawkę za pomocą rozgniecionych prawdziwych truskawek. Zielone szypułki barwione były rozgniecioną natką pietruszki. Do malowania oprócz naturalnych truskawek i pietruszki użyto również farb z pianki do golenia barwionej na odpowiednie kolory. Była to świetna okazja do współpracy w grupie oraz uwrażliwiania wielu zmysłów – dotyku, węchu, smaku.

     Wszystkie spotkania przebiegły w miłej, radosnej atmosferze przy niewielkim udziale nauczycieli. Uczniowie w kreatywny sposób mieli możliwość eksperymentowania z wieloma technikami plastycznymi. Doświadczając różnego rodzaju materiału plastycznego swoimi zmysłami mogli w bardziej zintegrowany sposób odbierać świat wokół siebie. Rozwijali twórczość, kreatywność oraz poczucie sprawczości.

     Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w innowacji !

Realizatorzy:

Agnieszka Piotrowska

Małgorzata Żyła

Jolanta Miaz