Akcja zarybiania rzeki Wisły.

20 maja 2024 roku uczniowie klas 2c i 2e Szkoły Podstawowej w Połańcu uczestniczyli w  akcji organizowanej przez Enea Elektrownia Połaniec, w ramach projektu „Enea Eko Projekty – Środowiskowo Odpowiedzialni”, której celem było zarybienie królowej polskich rzek – Wisły.

Dzieci wspólnie z przedstawicielami Okręgu PZW w Tarnobrzegu, wolontariuszami Enea, pracownikami gospodarstwa rybackiego oraz członkami Koła Wędkarskiego nr 32 przy Elektrowni w Połańcu, uroczyście dokonały wpuszczenia do rzeki 500 kg narybku. Do Wisły trafiły: pstrągi, liny, okonie, sandacze, szczupaki, jazie, płocie oraz karpie.

            Zanim małe rybki zasiliły wody Wisły, uczniowie wysłuchali informacji i ciekawostek na temat życia poszczególnych gatunków ryb żyjących w rzekach, pogadankę przeprowadził pan Ireneusz Swobodziński, ichtiolog Okręgu PZW w Tarnobrzegu. W specjalnie przygotowanym zbiorniku, młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności wędkarskie.

Wydarzeniu towarzyszyły konkursy ekologiczne i inne ciekawe atrakcje przygotowane przez Wody Polskie, Okręg PZW w Tarnobrzegu, gospodarstwo rybackie w Rytwianach, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz wolontariuszy Enei.

            Uczniowie zadowoleni, z głową pełną wiadomości na temat ryb, ich środowiska życia oraz znaczenia w przyrodzie, wrócili do szkoły. Jesteśmy wdzięczni za możliwość uczestniczenia w tak niezwykłym przedsięwzięciu.

Agnieszka Telka