Wdzięcznym bądź! To jest coś!

Zdarza się, że na co dzień nie dostrzegamy chwil, osób i zdarzeń, za które moglibyśmy być wdzięczni. Wystarczy się zatrzymać, być uważnym przez chwilę, by dostrzec, za co możemy dziękować każdego dnia.

            W ramach działań wychowawczych w naszej szkole, zostały przeprowadzone  Dni Wdzięczności, w które mogli zaangażować się zarówno uczniowie jak i nauczyciele, i pracownicy naszej szkoły.

            Na holu głównym rozwieszone zostały „Słońca wdzięczności”,  przy których wszyscy przechodzący zatrzymywali się na chwilę, by wyrazić to, za co obecnie czują wdzięczność. Słońca motywowały, do tego, aby wyrazić słowa wdzięczności i podzielić się nimi z innymi.

            Nie każdy ma odwagę podziękować drugiej osobie, dlatego „Poczta wdzięczności” zorganizowana przez panią Urszulę Żurawską i  Barbarę Zaczek cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Dawała możliwość każdemu, wyrażenia tego, co czuje i przekazania słów wdzięczności wybranej osobie. Mnóstwo wysłanych listów z podziękowaniami trafiło zarówno do uczniów, jak i nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły, sprawiając zarówno odbiorcom i nadawcom ogromną radość.

            W naszej szkole nie zabrakło również audycji na temat nauki wdzięczności przygotowanej przez panią Urszulę Żurawską. Pani Alicja Gujska- Śledź przygotowała dla uczniów dzienniczki wdzięczności, które miały na celu zachęcić uczniów do praktykowania wdzięczności, a na holu głównym mogliśmy zapoznać się z  gazetką tematyczną wykonaną przez Panią Ewę Sajkiewicz.

            Uczniowie na lekcjach z wychowawcą, przygotowali wspólnie łańcuchy wdzięczności. Była to okazja, aby wyrazić wdzięczność w gronie klasowym za codzienne sprawy, dostrzec czasami mało efektowne, ale ważne powody do wdzięczności, nauczyć się wyrażać wdzięczność i dzielić się nią z innymi. Efekty pracy poszczególnych klas mogliśmy podziwiać przechodząc szkolnym korytarzem i w klasach.

            Kulminacyjnym punktem „Dni wdzięczności” był „Korowód wdzięczności” prowadzony przez Panią Marzenę Drożdżowską i Urszulę Żurawską, które zaangażowały wszystkich do wspólnej aktywności. Korowód przeszedł wśród dźwięków muzyki i okrzyków przez szkolne korytarze. Okazało się, że tańcem, wspólnymi pląsami i zabawą także można wyrażać wdzięczność. To przecież idealny sposób na celebrowanie miłych chwil szczęścia oraz okazja do spędzenia przerw w miłej atmosferze. Świętowanie „Dni wdzięczności” dobiegło końca, ale o wdzięczności nie będziemy zapominać.

            Na zajęciach uważności w klasach I – III zawsze wyrażamy wdzięczność za różne rzeczy, sytuacje, osoby. Daje to nam lepsze, optymistyczne nastawienie do życia. Wszystkim polecamy tę praktykę. Każdego dnia warto na chwilę zatrzymać się i skupić na tym, za co, dziś jesteśmy wdzięczni. Pochłonięci codziennymi obowiązkami, czasem z powodu nieśmiałości, a głównie z powodu braku zastanowienia się nad tym aspektem życia, na co dzień nie wyrażamy wdzięczności, raczej narzekamy i rozpamiętujemy trudne czy nieprzyjemne zdarzenia i chwile. Warto dostrzegać małe, codzienne sprawy, za które możemy być wdzięczni. Dziękować możemy każdego dnia!

            Obejrzyjcie wywiad z naszymi nauczycielami i uczniami przeprowadzony przez Julię Reczko i Nadię Walczak, a przekonacie się, że dziękować można zawsze, nie tylko od święta i sprawiać radość sobie i innym.  

Zapraszamy do wspólnego oglądania i dziękujemy, że jesteście z nami!

                                                                                                          Organizatorzy