Na pokładzie z rodzicami – trening uważności.

O podróży z uważnością w Szkole Podstawowej w Połańcu informowaliśmy jakiś czas temu. Realizacja programu „Uważność w edukacji. Kosmos i Kajo” autorstwa Jowity Wowczak i Katarzyny Kowalskiej – Bębas wzbogaciła nas o nowe doświadczenia i umiejętności. Tym razem do świata uważności zaprosiliśmy rodziców naszych uczniów. Pierwsze zajęcia otwarte odbyły się w dniu 16 stycznia 2024 roku i miały miejsce w klasie 2c. Spotkanie poprowadziła wychowawczyni – Pani Justyna Michalska wraz z nauczycielem współorganizującym kształcenie – Panią Danutą Pawełek. Kolejne zajęcia otwarte, tym razem dla rodziców klasy 2b odbyły się w dniu 7 lutego 2024 roku i poprowadziły je Panie: Iwona Damm i Małgorzata Studnicka. Mając na uwadze korzyści płynące z praktyki uważności nasze instruktorki z pełnym oddaniem i pasją starały się przekazać wiedzę nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Było trochę ruchu, a także dobrej zabawy. Każdy mógł na chwilę zatrzymać się, poobserwować, zauważyć swoje myśli, emocje i doznania zgromadzone w ciele. Dzięki prostym ćwiczeniom można było nawiązać lepszy kontakt ze sobą i innymi, nauczyć się jak zarządzać stresem oraz emocjami. Wszystkie te umiejętności są bowiem niezwykle ważne i przydają się zwłaszcza w świecie, gdzie nieustannie jesteśmy narażeni na stres. Aby umieć mądrze kierować swoim życiem potrzebne jest wyposażenie dzieci w narzędzia, które pozwolą świadomie kierować uwagą z ciekawością i życzliwością. Zrozumienie siebie i innych przywraca bowiem spokój i pomaga stawiać czoła wyzwaniom dnia codziennego.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za obecność i zaangażowanie podczas naszych zajęć. Cieszymy się, że tak otwarcie i przyjaźnie uczestniczyliście Państwo we wspólnych zadaniach z dziećmi. Mamy nadzieję, że zechcecie kontynuować praktykę uważności z Waszymi pociechami również i w domu. Przypominamy, że co miesiąc na Państwa e-maile szkolne wysyłane są propozycje ćwiczeń rozwijających uważność. Niech ten czas będzie okazją do zacieśniania relacji, wzajemnej akceptacji i zrozumienia.

Z naszej strony zapewniamy wszystkich, że uważność w naszej szkole zagościła na dobre. Staramy się praktykować ją każdego dnia, a już wkrótce szykujemy się do obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Uważności, który odbędzie się w dniach 18 – 22 marca 2024 roku.

Szczególne podziękowania składamy na ręce Pana Burmistrza Jacka Benedykta Nowaka oraz kierownika Referatu Organizacyjnego Komunikacji i Spraw Społecznych Pani Anny Ziętarskiej-Winnickiej, którzy wspierają nasze działania oraz doceniają pozytywny wpływ praktykowania uważności jako narzędzia podnoszenia komfortu i kondycji psychofizycznej uczniów.

 

Koordynator projektu: Małgorzata Sokołowska 
Liderki uważności: Monika Moryto, Małgorzata Studnicka, Iwona Damm

Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu