Uważnie wspieramy i na co dzień pomagamy!!!

Jak odpowiednio zacząć rok szkolny? Oczywiście UWAŻNIE! Z takim mottem od października w naszej szkole, dzieją się niesamowite rzeczy! Wyruszyliśmy w „podróż ku uważności” o czym każdego dnia przypomina nam symboliczny balon umieszczony na holu głównym. Podróż, to nie tylko odkrywanie cudownych miejsc, smaków, poznawanie ludzi i przeżywanie cudownych przygód. W każdej chwili możemy podróżować w głąb siebie, do własnych myśli i emocji. Każdego dnia, możemy otworzyć się na drugiego człowieka, dostrzec w nim to, czego na co dzień nie widzimy. Niech taka podróż w głąb nas samych i do tego co dzieje się wokół nas, towarzyszy nam na co dzień.

Uważnościowy program wychowawczo – profilaktyczny rozpoczęliśmy pod hasłem „POMOC I WSPIERANIE”. Chcieliśmy uważnie popatrzeć na to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu, by móc zauważyć potrzeby tych, którzy głośno o pomoc nie proszą.

„MODA NA POMAGANIE”, czyli szereg akcji charytatywnych jakie udało się nam przeprowadzić w okresie trzech miesięcy, zaangażowała wszystkich. Rozpoczęliśmy zbiórką książek pod hasłem „UCZNIOWIE POMAGAJĄ KSIAŻKAMI PRZEDSZKOLAKÓW WSPIERAJĄ!”. Odzew na prowadzoną przez panie: Zofię Sowińską, Karolinę Guzik i Agnieszkę Dudek akcję, przyrósł oczekiwania i odniósł spektakularny efekt! Zarówno dzieci jak i ich rodzice, personel szkolny, włączyli się w tą akcję, by przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Połańcu oraz dzieci ze Żłobka „Kraina Malucha” mogły cieszyć się pięknymi pozycjami książkowymi w swoich biblioteczkach grupowych i rozwijać miłość do czytania od najmłodszych lat. Ta wspaniała inicjatywa przyniosła wiele radości i ciepłych wspomnień.

Wolontariat szkolny wraz z uczniami i nauczycielami klas II a, III a,  VI e, VII e, VIII a i VIII b zorganizowali Kiermasz słodkości, dekoracji i ozdób świątecznych, który cieszył się dużym powodzeniem wśród naszej społeczności szkolnej. Dochód zebrany podczas akcji, w całości został przekazany na pomoc potrzebującym z naszego środowiska.

Nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego, również włączyli się akcję wspieranie, organizując wspaniałe Jasełka wraz ze swoimi starszymi kolegami z klasy II e. Przepiękne przedstawienie przygotowane przez panią Karolinę Łukaszek i panią Agnieszkę Telkę, wzruszyło niejednego gościa, a symboliczna kwota jaka została tego dnia zebrana, wspomogła PCK oraz potrzebującą rodzinę z Połańca.

Do wspólnego pomagania włączyła się również klasa IV a, VI e i Oddział przedszkolny, gdzie wspólnie z paniami: Wiolettą Kaliną, Małgorzatą Żyłą i Karoliną Łukaszek, przeprowadzono w klasach zbiórkę słodyczy i środków czystości , pod hasłem „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!”. Zebrane rzeczy zostały przekazane dwóm rodzinom w okresie świątecznym.

Wspaniałą formą wsparcia była również „Zbiórka karmy, koców i akcesoriów dla psów i kotów” dla Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych zwierząt „Pies i Kot” w Mielcu, która została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pod nadzorem opiekunek samorządu. Ta niesamotna inicjatywa dostrzeżenia potrzeb naszych czworonożnych przyjaciół rozbudziła chęć pomagania w całej naszej szkole!

DZIĘKUJEMY ZA WASZE WSPARCIE !!!

Oprócz akcji charytatywnych, w które cała społeczność szkolna się zaangażowała, zostały przeprowadzone działania, mające na celu uważne skupienie się na naszej małej społeczności.

W klasach został przeprowadzony plebiscyt na NAJBARDZIEJ POMOCNĄ I ŻYCZLIWĄ osobę w klasie. Działanie to pokazało, że warto być miłym ,otwartym, życzliwym dla drugiego człowieka, bo inni potrafią to zauważyć i docenić.

W tym czasie w naszej szkole widoczne były gazetki tematyczne: Kampania reklamująca ZAWODY WSPIERAJĄCE, tablice informujące o tym,  gdzie można szukać pomocy wraz z numerami telefonów. Wychowawcy klas dostali plakaty informacyjne przygotowane przez pedagoga szkolnego „Jak prosić o pomoc”, z których wychowawcy klas mogli skorzystać podczas lekcji wychowawczej.

Na co dzień człowiek nie zdaje sobie sprawy jak kluczowe jest uważne patrzenie na potrzeby innych. Czasami mały gest potrafi wywołać u drugiego człowieka uśmiech i wzruszenie, a my dzięki temu czujemy, że pomaganie jest czymś wspaniałym również dla nas samych.

Nasza PODRÓŻ KU UWAŻNOŚCI będzie kontynuowana w kolejnych działaniach! Nie zabraknie w niej uważnego patrzenia na to, co nas otacza, by docenić każdy dzień i każdą chwilę w naszym  życiu oraz uważnie sięgniemy w głąb siebie i swojego serca.

 Kolejny krok programu to WDZIĘCZNOŚC I ŻYCZLIWOŚĆ.  Zapraszamy do propagowania tych wspaniałych wartości.

 

Karolina Guzik