Wielki sukces drużyny ze Szkoły Podstawowej w Połańcu – II miejsce w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Turnieju „Liga Robotów”. Awansowaliśmy do finału  Warszawie.

W sobotę 2 grudnia 2023 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Myślenicach odbył się ostatni etap wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju „Liga Robotów”,  w którym brały udział drużyny z województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Liga Robotów jest projektem realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami w ramach sztandarowego, rządowego programu edukacyjno-technologicznego  „Laboratoria Przyszłości”. Celem projektu, który skierowany jest do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, jest promowanie robotyki i nowoczesnych technologii. Zakwalifikowano do niego łącznie 320 drużyn, po 20 drużyn z każdego województwa w Polsce.

Drużynę ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki  w Połańcu na turnieju w Myślenicach reprezentowali uczniowie klas siódmych i ósmych: Mikołaj Anioła, Mateusz Marszalik i Wojciech Kubica z klasy  VIII a oraz Aleksandra Wójtowicz z klasy VII a. Młodzi informatycy przygotowywali się do turnieju po zajęciach lekcyjnych pod okiem opiekuna Teresy Sojdy.

Zadania Turniejowe w tegorocznej edycji Ligii Robotów zostały podzielone na 3 kategorie: Zadanie Praktyczne, Programowanie, Wyścig.

Pierwszą kategorią, w której wystartowaliśmy były wyzwania programistyczne czyli zaprogramowanie robota dostarczonego przez organizatorów, które musieliśmy wykonać w czasie 5 min. Wylosowaliśmy trzy zadania, które wykonaliśmy bezbłędnie i w zaoszczędzonym czasie skorzystaliśmy z możliwości wylosowania dodatkowego zadania. Sędziowie przyznali nam 50 punktów, co pozwoliło na zajęcie I miejsca w województwie świętokrzyskim.

Zadanie praktyczne czyli przejazd na macie,  dostarczyło najwięcej emocji zawodnikom. Drużyna, skonstruowanym z zestawu Lego Spike Prime i zaprogramowanym robotem, miała zebrać z maty konkursowej 10 znaczników  i podnieść maszt zwycięstwa.  W przejazdach robotów zajęliśmy III miejsce.

Ostatnią konkurencją był wyścig pojazdów napędzanych gumką, który skonstruowaliśmy z klocków Lego Spike Prime. Zadanie polegało na  przejechaniu tor o długości 8 metrów. Zadanie wykonaliśmy bezbłędnie w pierwszej próbie, dzięki czemu w tej kategorii zajęliśmy I miejsce.

Po podsumowaniu wszystkich konkurencji zakwalifikowaliśmy się do ścisłego finału. Wszystkie drużyny wykonały ostatni przejazd na macie, którego punktacja została doliczona do osiągniętych wyników w eliminacjach.

W klasyfikacji generalnej wywalczyliśmy drugie miejsce miejsce spośród drużyn  województwa  świętokrzyskiego i awans do finału na szczeblu krajowym, który odbędzie się 7 grudnia na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Uczniowie za zdobycie II miejsca otrzymaliśmy puchar dla szkoły, dyplomy oraz nagrody rzeczowe – klawiatury z myszką.

Atmosfera turnieju była niesamowita.  Na stoiskach wystawowych można było podziwiać nowości z robotyki, druku 3D oraz  wirtualnej rzeczywistości. Dzięki udziałowi w turniej zestaw do budowy robotów Lego Spike, mata do rozgrywek oraz zestaw klocków edukacyjnych Skrikit, które dostarczyło Ministerstwo Edukacji i Nauki, zostają w szkole i będą służy uczniom naszej szkoły.

Dziękujemy Dyrekcji szkoły za sfinansowanie wyjazdu na turniej. Radzie Rodziców, a w szczególności Pani Katarzynie Anioł za pomoc w przygotowaniach do wyjazdu. Panu Piotrowi Aniołowi za pomoc przy projektowaniu  i zamówieniu koszulek  a firmie ENREM za  ufundowanie koszulek turniejowych, które zostały zauważone przez organizatorów. Byliśmy drugą drużyna w kraju, która wystąpiła w koszulkach przygotowanych specjalnie na turniej. Szczególne podziękowania, również w imieniu organizatorów, kierujemy do firmy ZIDMA, która bezpiecznie przewiozła nas na turniej w tych ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych jakie panowały w sobotę.

Drodzy uczniowie z drużyny SP Połaniec i kochani rodzice, gratuluję sukcesu, a Was uczniowie naszej szkoły, proszę – trzymajcie za Nas kciuki za udany występ w stolicy.

Teresa Sojda i drużyna SP Połaniec

filmik przejazd robota