Otwarcie „Różanego patio”  – 04.09.2023 r.

W maleńkiej Róży kochał się
Książę na jednej z wielu gwiazd
Nie widział przedtem innych róż
Kiedy w daleki poszedł świat

Gdzie jesteś Mały Książę gdzie?
Odszedłeś z mej książeczki kart
W świecie gdzie nikt nie kocha róż
Na zawsze ktoś pozostał sam…

          Wbrew ostatnim wersom tej pięknej piosenki w dn. 4 września 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość otwarcia „Różanego patia”, które powstało z miłości do róż, ale jeszcze bardziej do ludzi, a zwłaszcza dzieci. Zaproszonych gości, młodzież szkolną, nauczycieli i pracowników obsługi powitała p. dyr. Gabriela Zielińska. „Różane patio”, jest rezultatem udziału przedstawicieli szkoły w programie „Budżet Obywatelski – 2023” w Połańcu. Dzięki naszemu pomysłowi i wsparciu przeszło 800 osób, które oddały głos na ten projekt, mogliśmy przekształcić puste od lat miejsce w przyjazny dla dzieci i innych osób kącik do różnorodnych zajęć
i spotkań.

           Temat i myśl przewodnia tego miejsca – „róże”, ma związek z patronem połanieckiej szkoły, który był miłośnikiem tych pięknych, symbolicznych kwiatów jak i ogrodnictwa. Na jego cześć polski przyrodnik Łukasz Rojewski wyhodował purpurową różę i nazwał ją „Tadeusz Kościuszko”.

         Róże – kwiaty te cieszą nasze oczy, budzą zmysły kolorami oraz zapachami, a także inspirują i skłaniają do rozmyślań. Dzikie róże przyciągają nas swoją naturalnością. Ich rezerwat, jeden z największych w Europie znajduje się blisko – obok Sandomierza, w Górach Pieprzowych. Rośliny te zadziwiają mnogością prozdrowotnych właściwości i zastosowań! Owoce dzikiej róży są 20 razy bogatsze w witaminę C niż słynąca z tego egzotyczna cytryna.

            Róże ogrodowe z kolei, wabią nas szczególnie efektownym wyglądem, symboliką oraz ciekawymi odsłonami w kulturze. Od wieków rola tego kwiatu wykracza poza bycie zieloną ozdobą. Ze względu na swoją urodę, róża stała się obecna w wielu dziedzinach życia. Można ją znaleźć nie tylko w ogrodach, ale też sztuce, religii, architekturze, oraz literaturze, a nawet heraldyce, czego przykładem jest piękny herb „poraj”.

            Nie można odmówić róży poetyckiego czaru! Nic dziwnego, że od niepamiętnych czasów tak chętnie w swoich tekstach utrwalają ten kwiat prozaicy i lirycy. Wszyscy uczniowie znają Małego księcia, który zakochał się w róży i odkrył, że piękna i miłości nie trzeba szukać daleko, może być blisko, może być
w każdym z nas.

            Na świecie jest wiele gatunków i odmian róż, wiele kolorów i zapachów. Niektóre z tych kwiatów już wiosną cieszą oczy, inne kojarzą się z latem i jesienią. Dzikie róże zakwitają w maju. Nieco później – w czerwcu, pojawiają się kolejne i kwitną zazwyczaj do przymrozków listopada. Róże bywają talizmanem oraz często prezentem. Ich zapach i właściwości wykorzystywane są również w kosmetologii, farmacji i kulinariach. Mimo powszechności, od czasów antycznych są dla ludzi czymś wyjątkowym! Już wtedy zwracano uwagę na ich urodę oraz budowano wokół nich symbolikę. Róża w starożytności była kwiatem bogini Wenus i tak jak ona kojarzona jest z pięknem i miłością. Później została wpleciona także w tradycję chrześcijańską i zyskała kolejne znaczenia. Artyści zaczęli ukazywać ją w kontekście życia, śmierci, męczeństwa oraz przemijania. Wszystko przez ostre kolce, które występują wespół z wyjątkowym kwiatem. Róża to nie tylko romantyczny znak, ale również symbol bogactwa i doskonałości, a ze względu na swą urodę również próżności. Dla większości – to jednak królowa serc! Najbardziej znany roślinny symbol miłości – zwłaszcza róża czerwona. Kolor ten, choć najpopularniejszy, został uzyskany dopiero w roku 1930! Żaden kwiat nie ma tylu kolorów, a każdy oznacza coś innego: biały –czystość, szacunek, skromność; żółty – zdradę, zazdrość, złamane serce; różowy – wdzięk, podziękowanie, szczęście. Herbaciana róża oznacza z kolei: pamięć i sympatię; pomarańczowa to natomiast fascynacja i entuzjazm. O różach można jeszcze wiele powiedzieć, chociażby to, że jest to również imię, że była wykorzystywana w leczeniu wścieklizny (dzika róża) i dlatego po angielsku nazywa się „dog – rose”, że płatkami róż obsypuje się nowożeńców i jeszcze wiele innych ciekawych faktów, historii i mitów. (większość powyższych ciekawostek i informacji o różach ma odzwierciedlenie w tablicach, które wspólnie z roślinami zdobią różane patio).

            Patio ma służyć dzieciom i młodzieży do nietypowych lekcji na zewnątrz, może być zacisznym zakątkiem na spotkania różnych grup np. stowarzyszeń z terenu miasta, fundacji, kół, mogą spotykać się tu klasy, rodzice, uczniowie uczestniczący w zajęciach pozalekcyjnych, będziemy tu obchodzić różne szkolne święta czy organizować kameralne uroczystości. Oczywiście w poszanowaniu majestatu i piękna róż i tak, aby to miejsce mogło służyć społeczności szkolnej na długo.

            Na zakończenie p. dyrektor podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania „Różanego patio”: pracownikom Miasta i Gminy Połaniec, panu Burmistrzowi Jackowi. B. Nowakowi, p. Annie Ziętarskiej – Winnickiej, którzy spowodowali, że program Budżet Obywatelski mógł zaistnieć w Połańcu, pracownikom referatu techniczno –Inwestycyjnego pod kierunkiem p. Danuty Bobrowskiej, pracownikom szkoły, którzy pracowali przy realizacji na czele z p. Kazimierzem Gajdowskim,  pracownikom ekipy wykonawcy Firmie Gib- Pol i jej szefowi p. Jerzemu Gibale, nauczycielom i uczniom, którzy przygotowali program otwarcia, projektantkom ozdobnych tablic (Małgorzata Sokołowska, Agnieszka Dudek), a także gościom, którzy zechcieli swoją obecnością uświetnić naszą małą uroczystość.

            Zapraszamy społeczność szkolną do korzystania z tego miejsca.

W dniu 4 września 2023 r. Różane patio zostało otwarte !

                                         Małgorzata Sokołowska

     wicedyrektor szkoły, pomysłodawca projektu