Innowacja pedagogiczna „Akademia młodego smakosza”

„Akademia młodego smakosza” to innowacja pedagogiczna, której realizacją została objęta klasa Ic w roku szkolnym 2022/2023, oparta o warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie przygotowywali proste potrawy, o których mowa w książce pt. „Słodki rok Kuby i Buby – 28 opowiadań i trochę więcej przepisów na słodkości”.

Podczas zajęć dzieci zdobyły niezbędne życiowe doświadczenia, wyzwoliły twórczą ekspresję, poznały sztukę i etykietę kulinarną w troskliwym, przyjaznym, ciepłym i inspirującym otoczeniu oraz nabyły nawyki zdrowego odżywiania i kultury spożywania posiłków. Uczniowie nauczyli się samodzielności, samoobsługi, a także dobrych manier przy stole, zasad savoir-vivre’u, celebrowania i smakowania posiłków. 

Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na rozwój zdrowia dziecka w wieku szkolnym, dlatego podczas naszych zajęć nie zabrakło pogadanek o tematyce zdrowego żywienia. Została opracowana i przygotowana piramida żywieniowa. Szczególną uwagę poświęciliśmy na rozróżnianiu produktów zdrowych i takich, które powinniśmy spożywać tylko okazjonalnie.  Nasza piramida towarzyszyła nam na każdych zajęciach, by dzieci mogły sobie ją przyswoić i usystematyzować.

Przygotowywanie potraw oraz sprawdzanie swoich umiejętności kulinarnych to świetna przygoda dla dzieci. Działając w myśl zasady: słyszę, widzę i robię – dzieci miały możliwość przekonania się jak atrakcyjna i sprawiająca wiele radości jest praca w kuchni. Uczniom podobała się praca w profesjonalnej kuchni, w której mogły się poczuć jak prawdziwi kucharze.

Udało nam się zrealizować 7 warsztatów, a efektem naszym pracy jest książka kucharska zawierająca przepisy zarówno naszych potraw jak i tych przyrządzonych w domu z rodzicami. Warsztaty z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych uczniów i zintegrowały klasę.

Dziękuję Pani Danucie Pawełek za ogromne wsparcie i pomoc w warsztatach, rodzicom za organizację niezbędnych produktów i zaangażowanie w projekt.

Michalska Justyna