Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca br. uczniowie klasy 2 „a” i 3 „e” wzięli udział w obchodach Dnia Kolorowej Skarpetki, włączając się w ogólnopolską akcję „Wyjątkowa Skarpetka” organizowaną przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie.

Celem przedsięwzięcia było promowanie obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz mobilizacja do działań twórczych i rozwijania talentów plastycznych.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień trzeciego miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat nad nim objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Ideą obchodów tego dnia jest zakładanie kolorowych skarpetek „nie do pary” na znak tolerancji, akceptacji, szacunku, zrozumienia i zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa. Kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem, ponieważ dodatkowy chromosom swoim wyglądem przypomina właśnie skarpetę.

Włączając się w akcję OREW Juszczyn, my również założyliśmy w geście solidarności dwie różne, kolorowe skarpetki i wspólnymi siłami ozdobiliśmy ponad 80 skarpetek, z których stworzyliśmy niezwykłą, radosną girlandę o długości 1020 cm.  W ramach obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa wykonaliśmy ponadto piękne zakładki do książek promujące postawę wsparcia, zrozumienia i szacunku. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z utworem o wyjątkowej skarpetce Fredzi oraz bajką psychoedukacją „Tajemnica znikających ciasteczek”, która przybliża świat rówieśnika z zespołem Downa, pomaga poznać i „oswoić” inność oraz pozwala zrozumieć trudności, z jakimi borykają się dzieci z tym schorzeniem. Dla wszystkich było to bardzo pouczające i wzruszające doświadczenie, z którego relację przedstawiamy poniżej. 

Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, wyjątkowy, ale ma też swoje problemy i właśnie dlatego powinniśmy się nawzajem wspierać, szanować i pomagać sobie w trudnych chwilach.

Aneta Ambroży
Katarzyna Chrząstowska-Chabior
Anna Głodo