31. Finał WOŚP za nami. Kolejny rekord pobity!

„Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka.”

Mieczysław Maliński

Dawanie otwiera drogę do otrzymywania. Im więcej dobra dajemy, tym więcej go dostajemy… Dlatego też jako placówka zawsze jesteśmy gotowi do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują!

Wierząc w to, że dobro wróci do nas ze zdwojoną mocą, z radością przystąpiliśmy po raz kolejny do wsparcia akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we współpracy ze sztabem działającym przy Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Tym razem wspólnie zagraliśmy na rzecz najgorętszej orkiestry świata pod hasłem “Chcemy wygrać z sepsą!  Finał dla wszystkich – dużych i małych!”. Celem przedsięwzięcia było zebranie funduszy na zakup sprzętu umożliwiającego szybką identyfikację bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy. Po raz pierwszy zakupione przez Fundację WOŚP urządzenia posłużą zatem wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować – bez względu na wiek pacjentów.

18 stycznia 2023 r. nasza placówka nabrała prawdziwego wiatru w żagle i przeprowadziła wiele akcji, które rozgrzały i otworzyły serca członków społeczności szkolnej. Uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły z zaangażowaniem włączyli się w zbiórkę funduszy na zakup sprzętu medycznego.

Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszył się charytatywny kiermasz słodkości zorganizowany przez zespół nauczycieli realizujących pomoc psychologiczno-pedagogiczną we współpracy z rodzicami i wychowawcami. W przygotowania kiermaszu oraz jego obsługę aktywnie włączyli się przedstawiciele klas VIII oraz uczniowie klasy II „a”. Dzięki życzliwości społeczności szkolnej i zaangażowaniu wolontariuszy udało się zebrać podczas tej słodkiej akcji 2786 zł, które zasiliły naszą stacjonarną puszkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tego dnia serce WOŚP od rana biło także na sportowo. Zespół nauczycieli wychowania fizycznego we współpracy z Samorządem Uczniowskim klas IV-VIII przeprowadził licytację gadżetów, która rozpaliła ogromne emocje zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. W klasach IV-VI zorganizowany został Turniej Gier i Zabaw, a przedstawiciele klas siódmych i ósmych rozegrali charytatywny mecz w piłkę siatkową z reprezentacją nauczycieli.

Najmłodsi uczniowie z klas I-III obejrzeli natomiast wzruszające przedstawienie jasełkowe przygotowane przez wychowanków Pani Marzeny Ziółek, Pani Teresy Roguz i Pani Małgorzaty Stawiarz-Podsiadły.

Dochód z „biletów wstępu” w postaci symbolicznych, dobrowolnych „cegiełek” na przedstawienie oraz na zawody sportowe, a także z licytacji gadżetów zasilił konto WOŚP na łączną kwotę 2563,65 zł.

Z kolei w dniach 19, 20 i 24 stycznia chętni wolontariusze kwestowali ze sztabowymi puszkami stacjonarnymi na terenie placówki. Podczas akcji udało się nam zebrać na walkę z sepsą 1599,77 zł.

Oczywiście i tym razem nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły w najbardziej magicznym dniu w roku, w dniu 31. Finału WOŚP. 29 stycznia uczniowie: Oliwia Kot, Julia Godwin i Kamil Moryto mimo niesprzyjającej aury od samego rana wytrwale kwestowali na terenie miasta, a opiekę nad nimi sprawowały Panie: Karolina Guzik i Monika Moryto. Do puszek dziewczyn i Pani Karoliny trafiło 1746,10 zł, natomiast Kamil z mamą, Panią Moniką Moryto, uzbierali 1828,90 zł.

Łączna suma pieniędzy zebrana na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu wyniosła 10 524,42 zł.

Cieszymy się niezmiernie, iż jako placówka mogliśmy być częścią najwspanialszej orkiestry świata, orkiestry rozgrzewającej ludzkie emocje i otwierającej serca! To dla nas prawdziwy zaszczyt i przyjemność grać RAZEM z WOŚP!

W tym miejscu szczególne słowa podziękowania kierujemy w stronę naszych wolontariuszy – uczniów obsługujących kiermasz oraz kwestujących na terenie szkoły i miasta. Wśród tego grona znaleźli się:

  • Kamila Kardaś, Amelia Krawczyk, Amelia Kula i Daria Noga z kl. VIII „a”;
  • Magdalena Chmura, Zuzanna Kowalik, Amelia Bąk, Alicja Górniak i Kamil Moryto z kl. VIII „b”;
  • Nina Kolera, Natalia Wróbel, Igor Skowron i Maksymilian Masłowski z kl. VIII „c”;
  • Oliwia Kot , Weronika Gawełek, Milena Gajos i Roksana Jungiewicz z kl. VIII „d”;
  • Kamila Zalińska, Filip Kosowicz, Olaf Adaś, Maciej Adaś i Dawid Wieczorek z kl. VIII „e”;
  • Julia Godwin, Zuzanna Kępińska, Magdalena Łaszyca, Monika Studnicka, Martyna Zabłocka i Natalia Brzezińska z kl. VIII „f”;
  • Amelia Anioł, Oliwia Pisula, Kaja Krupa, Laura Wątroba, Magdalena Kubala, Jakub Sroka, Miłosz Przekota, Gracjan Przekota i Diego Kwapis z kl. VIII „h”;
  • Marcelina Piekut, Zuzanna Jońca, Agata Bednarska, Nadia Słomska, Antoni Duda, Krzysztof Karczewski, Szymon Materkowski, Bartosz Kowalik, Krystian Glica, Jan Zaleśny, Jan Ziętarski, Igor Bąk i Karol Borowiec z kl. II „a”.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji, wszystkim darczyńcom, uczniom, rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w tegoroczną akcję charytatywną na rzecz WOŚP, wspierającym pracę lokalnego, połanieckiego sztabu. To dzięki Waszej życzliwości, hojności, wielkoduszności, empatii i chęci niesienia pomocy innym kolejny rekord zbiórki w naszej placówce został pobity! Kolejny raz pokazaliście, że macie wielkie i gorące serca!

Dziękujemy również za współpracę Pani Annie Lalewicz z CKiSZ oraz szefowej sztabu, Pani Agnieszce Borowskiej. Bez Was nie byłoby letniej zadymy w środku zimy!

Aneta Ambroży