„Miej serce i patrzaj w serce”, czyli o Konkursie poezji polskiej

Dnia 16 listopada bieżącego roku odbył się w naszej szkole Konkurs poezji polskiej. Ta tradycja sięga lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, jest więc to pewnego rodzaju uzus. Dlaczego, zachodzi takie pytanie, żywa jest w naszej szkole ta tradycja? Czym poezja zasłużyła sobie na taką atencję? Pamiętajmy, że to część literatury pięknej, a ta z kolei jest jedną z wielu sióstr sztuki. A każda sztuka ma dostarczyć odbiorcy piękna. W jaki sposób? Niektórzy twierdzą, że jest „iskrą bożą czy rzemiosłem w materiale słowa”. A czym jest dla nas? Zbiorem strof, który: wzrusza, przeraża, zachwyca, uspokaja, poucza, nudzi, odpycha. Analizuje i przekształca świat, szuka prawd o nim i o człowieku. Ata Wrońska w artykule „Czym jest poezja” napisała: „To materiał, w którym zakodowane są znaczenia i trzeba je obnażyć, wyłuskać z zawiłego szyfru.(…) Poezja jest, jak sądzę, kopalnią znaczeń, wartości i im więcej tych cennych rzeczy znajdziemy dla siebie, tym lepszymi jesteśmy interpretatorami”. Uważam, że każdy z nas, gdyby tylko cierpliwie zanurzył się w ten nie do ogarnięcia ocean zrytmizowanego języka, wówczas znalazłby coś dla siebie. A pamiętajmy, że literatura piękna ma właściwości oczyszczające, czyli słynne Arystotelesa katharsis, przez co odbiorca, odczuwając litość i trwogę, bunt i cierpienie, dochodzi do zrozumienia tajemnicy losu, do pogodzenia się z nim, a także ze zbiorową mądrością i doświadczeniem, czego wszystkim w tej przygodzie z poezją życzę.

Wyniki konkursu:

Kategoria klas IV

Miejsce I- Wiktoria Wołowska, klasa 4 e

Miejsce II- Nadia Bąk, klasa 4 b

Miejsce III- Julia Mysłek, klasa 4 d

Wyróżnienia:

– Maja Skład, klasa 4 d

– Bohdan Brokhivskyi, klasa 4 d

– Alicja Marczewska, klasa 4 e

– Aleksandra Mikus, klasa 4 a

Kategoria klas V

Miejsce I- Alicja Kaczmarczyk, klasa 5 d

Miejsce II- Aleksandra Żugaj, klasa 5 c

Miejsce III- Patryk Chrzanowski, klasa 5 a

Wyróżnienia:

– Marcel Sojka, klasa 5 e

– Anna Janeczek, klasa 5 c

Kategoria klas VI

Miejsce I- Tomasz Dragon, klasa 6 d

Miejsce II- Kacper Bobrowski, klasa 6 c

Miejsce III- Nadia Mikuśkiewicz, klasa 6 c

Wyróżnienia:

– Tatiana Fijałkowska, klasa 6 a

– Julia Krawczyk, klasa 6 b

– Wiktor Golba, klasa 6 b

Nagroda Specjalna Dyrektora Szkoły– Tomasz Dragon, klasa 6 d

Kategoria klas VII

Miejsce I- Mikołaj Anioł, klasa 7 a

Miejsce II- Michalina Radzikowska, klasa 7 a

Miejsce III- Daria Bąk, klasa 7 a

Wyróżnienia:

– Wiktor Śledź- klasa 7 b

Nagroda Specjalna Dyrektora Szkoły– Mikołaj Anioł, klasa 7 a

Kategoria klas VIII

Miejsce I- Szymon Kiełb, klasa 8 f

Miejsce II- Nikola Kamińska, klasa 8 g

Miejsce III- Dominik Jungiewicz, klasa 8 f

Wyróżnienia:

– Aleksandra Skotnicka, klasa 8 f

– Kaja Krupa, klasa 8 h

– Karol Chmielowiec, klasa 8 g

– Agnieszka Bobek, klasa 8 a

Nagroda Specjalna Dyrektora Szkoły– Szymon Kiełb, klasa 8 f

Równolegle do trwania konkursu poezji trwał inny- plastyczny, który przeprowadziła Pani Anna Drzymalska. Dotyczył on wykonania portretów: Marii Konopnickiej oraz najpopularniejszych polskich romantyków: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida. Notabene,  to ich utwory były recytowane przez uczestników imprezy.

Podsumowanie konkursu plastycznego.

Klasy IV- portret Marii Konopnickiej

Miejsce I- Karol Adamczak, klasa 4 c

Miejsce II- Julia Łagowska, klasa 4 b

Miejsce III- Jakub Zamel, klasa 4 b

– Julia Mysłek, klasa 4 d

Klasy V- portret Adama Mickiewicza

Miejsce I- Anna Janeczek, klasa 5 c

Miejsce II- Wiktoria Wolak, klasa 5 e

Miejsce III- Milena Kogut, klasa 5 d

Klasy VI- portret Juliusza Słowackiego

Miejsce I- Karolina Przysucha, klasa 6 c

Miejsce II- Zuzanna Suchorowska, klasa 6 d

Miejsce III- Gabriela Kasprowicz, klasa 6 e

Klasy VII- portret Cypriana Kamila Norwida

Miejsce I- Daria Bąk, klasa 7 a

Miejsce II- Gabriela Wilk, klasa 7 b

Miejsce III- Piotr Nowak, klasa 7 b

– Pola Skrobacz, klasa 7 a

Wszystkim, nie tylko uczniom nagrodzonym, ale także każdemu występującemu w tymże konkursie, gratulujemy i życzymy w obcowaniu z poezją wielkiej przygody.

Andrzej Kowalik