Światowy Dzień Jabłka

„Zdrowy rok szkolny” – pod tym hasłem w naszej szkole zostanie realizowany program profilaktyczno- wychowawczy, gdzie aktywnie, zdrowo i w ciekawy sposób będziemy wcielać w życie założenia planu na rok szkolny 2022/2023.

29 września br. za sprawą Światowego Dnia Jabłka w naszej szkole zrobiło się smacznie, kolorowo i jesiennie. Pod hasłem „Wiesz co JEŻ”  Junior- Edu- Żywienie, w ramach realizacji zadania zleconego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, którego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie edukacji żywieniowej uczniów klas I-VI .

Na holu głównym pojawiło się  wielkie drzewo, które będzie towarzyszyć nam przez cały rok szkolny i przypominać jak zdrowo i aktywnie prowadzić tryb życia. Obok drzewa stanęła duża fotobudka JEŻA, która cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród dzieci, a w całej szkole zostały rozwieszone ciekawostki o jabłkach. Uczniowie ubrani w kolory czerwony, zielony lub żółty,  podczas przerw zawieszali na drzewie jabłka z hasłami za co je lubią. Zaangażowani nauczyciele: Karolina Guzik, Barbara Zaczek, Ewa Sajkiewicz, Beata Kołek, Małgorzata Stawiarz- Podsiadły, cały Wolontariat oraz  Świetlica, zadbały o to, by w naszej szkole nastała prawdziwa jesień, a motyw jabłka towarzyszył nam przez cały ten dzień.

Uczniowie klasy II „A” wraz z nauczycielami Katarzyną Chrząstowską- Chabior i Anetą Ambroży, 28 września – obchodziły zielono-czerwono-żółty dzień. Dzieci miały okazję zapoznać się z prezentacją multimedialną “Światowy Dzień Jabłka” i przygotowały klasową książkę kulinarną “Jabłkowe Przepisy”. Odwiedziły szkolną kuchnię, gdzie degustowały różne odmiany jabłek. Wykonały prace plastyczne „Kolorowe jabłuszka – mandale” oraz czerwone jabłuszka z pasków, które można było podziwiać na wystawie na segmencie D oraz w holu głównym szkoły, gdzie przygotowały również gazetkę tematyczną. Dzień zakończyły zabawami muzyczno-ruchowymi z chustą animacyjną.

Wychowankowie pani Anny Głodo z klasy III „C”, przygotowali piękne kolorowe jabłka na hol główny, sporządziły książkę kulinarną „Jabłkowe przepisy”, degustowały owoce w sali kulinarnej oraz słuchały piosenek o tematyce jabłek.

Nauczyciele świetlicy szkolnej wprowadzili jabłkowy nastrój do swych sal:  kącik tematyczny, który zachwycał swą aranżacją zarówno dzieci jak i dorosłych, głośne czytanie wierszy dla dzieci przyciągały uwagę niejednego ucznia, a stołówka szkolna serwowała danie z jabłkiem.

Tego dnia nie mogło zabraknąć kiermaszu na holu głównym, gdzie jabłka grały główną rolę. Kreatywność dzieci i ich rodziców w przygotowaniu pysznych wypieków wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród całej społeczności szkolnej. Jak zawsze w takich inicjatywach przewodzi Wolontariat szkolny, który angażując uczniów i ich rodziców mógł jednocześnie przyczynić się do wsparcia leczenia jednego z naszych uczniów. Koledzy i koleżanki z klasy VI „B” wraz z wychowawcą Anitą Cichoń oraz uczniowie z klasy 1 „B”-  wychowankowie pani Marzeny Ziółek, w pełni zaangażowali się w tematyczny kiermasz jabłkowy. Kwota ze sprzedaży jaką udało się zebrać przekroczyła 2900 zł. Suma ta zostanie przekazana na konto fundacji, której podopiecznym jest nasz uczeń.

Nowo otwarta sala kulinarna w naszej szkole również tętniła życiem tego dnia. Grupa uczniów przygotowała sałatkę owocową oraz jesienne jeże, które były dodatkiem do poczęstunku podczas kiermaszu. Pyszny jabłkowy kompot przygotowany przez  stołówkę szkolną, soki jabłkowe dostarczone przez Małgorzatę Sokołowską oraz skrzynie wypełnione po brzegi jabłkami, cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Społeczność szkolna w pełni włączyła się w aktywny udział w obchodach Światowego Dnia Jabłka czego efekty możemy oglądać na zdjęciach.

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za przekazanie soczystych jabłek.

Karolina Guzik