Poznaj Polskę – wycieczka do Warszawy

17 maja 2022 r. uczniowie klas 7f i 7h integracyjnej, Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Połańcu wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Podekscytowani uczestnicy przygotowywali się do wyjazdu od kilku tygodni, ponieważ dla wielu z nich była to pierwsza wyprawa do tak dużego miasta jakim jest nasza stolica.  Program wycieczki obfitował w mnóstwo atrakcji. Po dojeździe do Warszawy udaliśmy się do Planetarium Centrum Nauki Kopernik, gdzie wzięliśmy udział w niezwykle ciekawej lekcji o gwiazdach, planetach i kosmosie. Następnie mogliśmy podziwiać Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Zachwytom nie było końca. To nie koniec atrakcji podczas pierwszego dnia klas siódmych w Warszawie. Z Centrum Nauki Kopernik przejechaliśmy warszawskim metrem do Pałacu Kultury i Nauki i z 30 piętra podziwialiśmy panoramę stolicy. Pogoda nam dopisywała, a widoki były niesamowite. Po zakwaterowaniu w hotelu a@oWarsaw Wola i zjedzeniu obiadokolacji przyszedł czas na nocne zwiedzanie miasta. Iluminacje świetlne na warszawskich wieżowcach zapierały dech w piersiach. Siódmaki co chwilę wykrzykiwali: „Warszawa jest piękna, chciałbym tu mieszkać, przyjadę tu jeszcze……”. Dla takich chwil warto jechać na wycieczkę.

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od śniadania w hotelu, po którym udaliśmy się do Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. Wraz z warszawską Przewodnik Panią Magdaleną Morbiato podziwialiśmy piękno tego miejsca. Znalazł się czas na grę: „Jeden z dziesięciu” oraz na dramy. Następnym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Ależ tu były emocje….wielkość tego obiektu naprawdę robi wrażenie. Kolejnym miejsce, które odwiedziliśmy również było związane ze sportem, bo wśród naszej młodzieży większość to aktywni sportowcy. Muzeum Sportu i Turystyki już nie ma przezd nami tajemnic. Po części sportowej przyszedł czas na spacer po Starym Mieście z Przewodnik Magdą i zwiedzanie najważniejszych zabytków. Znalazł się czas na posiłek i zakup pamiątek. Udało się nam również trafić na zmianę warty przy Grobie Nieznanego  Żołnierza. To był intensywny dzień w Warszawie. Młodzież była zmęczona, ale zadowolona. Po obiadokolacji w hotelu udaliśmy się na odpoczynek, bo przecież przed nami był jeszcze jeden dzień tej atrakcyjnej wycieczki.

Odgadywanie zagadek w Escape Roomie to aktualnie ulubiona aktywność młodych ludzi. Taką formą spędzania czasu rozpoczęliśmy ostatni dzień trzydniowego wyjazdu do stolicy. Wszystkim uczestnikom udało się z sukcesem zakończyć escape roomowe misje. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie podczas zwiedzania ekspozycji okazało się, że potrafimy mówić w języku Jidysz!;) Po czasie na posiłek udaliśmy się w drogę powrotną do Połańca.

Trzydniowa wycieczka do Warszawy bardzo podobała się młodzieży. Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni wrażeń i rozochoceni na kolejne wyjazdy.

Wycieczka dofinansowana w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę przez Ministra Edukacji i Nauki.

 

Iwona Sulik, Barbara Kozioł, Urszula Żurawska – opiekunowie