Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska

We wszechświecie są miliardy galaktyk, w naszej galaktyce są miliardy planet. Ale jest tylko jedna Ziemia „Only one Earth”.
Pod takim hasłem obchodzimy w tym roku Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jest to najważniejsza i najszerzej obchodzona inicjatywa na rzecz naszej planety. Po raz pierwszy święto to obchodzono w 1972 roku, a zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej.  Od tamtego czasu po dzień dzisiejszy już w ponad 100 krajach zawsze 5 czerwca  podejmowane są działania, które mają uświadamiać nam problemy ekologiczne i zachęcać  do ich rozwiązywania.                                                  

         Przez większość naszej historii ludzie żyli zgodnie z naturą, ale niestety naruszyliśmy te równowagę. Wykorzystywanie naszej planety, w celu pozyskiwania produktów i bogactwa, w efekcie może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Objawiać się ona może wyginięciem gatunków, wówczas sieci pokarmowe będą zaburzone. A przecież człowiek jako organizm żywy też zajmuje w nich miejsce. Musimy chronić to co mamy i przywrócić to co straciliśmy, aby dążyć do przyszłości, w której każdy gatunek może się rozwijać. Ludzkość już wcześniej zapobiegała katastrofom ekologicznym: pomogła zatrzymać dziurę ozonową, odtworzyła miliony ekosystemów lądowych i wodnych, chroniąc tysiące gatunków oraz zakazała emisji niebezpiecznych zanieczyszczeń. Niech te sukcesy rozpalą więcej takich akcji i drogę do świata, w którym będziemy żyć zgodnie z naturą. Musimy przejść od szkodzenia naszej planecie do jej leczenia.

            Jedno jest pewne Światowy Dzień Ochrony Środowiska powinien trwać przez cały rok. Tego dnia przypomnienie o głównych problemach ekologicznych oraz poszukiwanie ich rozwiązań staje się sprawą wspólną. W tym czasie każdy może przyłączyć się do obchodów na własną rękę: skorygować codzienne nawyki, sprawdzić, co można zrobić dla najbliższego otoczenia.

      Udział w inicjatywie może wziąć każdy: wystarczy posprzątać okolicę, posadzić drzewa czy pojechać do szkoły rowerem, a nie autem.

A co jeszcze możemy zrobić na co dzień. Oto kilka zasad, które warto wdrożyć podczas codziennych czynności:

  1. Korzystając z wody, kontroluj jej przepływ i zakręcaj kran, gdy nie ma potrzeby korzystania z wody.
    W ten sposób oszczędzasz wodę!
  2. Wycierając ręce używaj nie więcej niż dwóch odcinków ręcznika papierowego.
  3. Zmieniając żarówki, wymień je na żarówki energooszczędne.
  4. Wychodząc z pokoju czy sali lekcyjnej, wyłączaj światło i urządzenia elektroniczne na czas nieobecności.
  5. Korzystając z drukarki, ogranicz drukowanie papieru tylko do niezbędnych ilości.
  6. Wyrzucając śmieci, segreguj je używając kolorowych worków. W ten sposób ograniczasz ich ilość. Posegregowane odpady to cenne surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać.
  7. Zwracaj uwagę innym gdy śmiecą. Sprzątaj po swoim psie gdy wychodzisz z nim na spacer. W ten sposób dbasz o czystość swojego otoczenia!
  8. Idąc na zakupy weź ze sobą własną torbę (najlepiej wykonaną z materiału) zamiast przynosić ze sklepu torebki plastikowe. W ten sposób wytwarzasz mniej śmieci!

Pamiętajcie każdy pobliski skwerek, łąka, park, ogródki działkowe, a zwłaszcza fragmenty naturalnych lasów w naszym mieście są na wagę złota.

                                                                                        Alicja Urban

                                                                                        Ewa Kopacz