Tydzień Uczniowskiej SuperMocy

„Jeśli wierzysz w siebie, niemożliwe nie istnieje…”


Pod takim hasłem na przełomie października i listopada br. zrealizowano w naszej szkole projekt Tydzień Uczniowskiej SuperMocy mający na celu:

  • uświadomienie uczniom ich mocnych stron;
  • lepsze poznanie siebie;
  • zaprezentowanie talentów uczniowskich;
  • budowanie poczucia własnej wartości;
  • wzmacnianie u uczniów własnego pozytywnego wizerunku;
  • integrację grupy/klasy/zespołu.

Odkrywanie swoich mocnych stron jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka, moment, w którym zaczynamy je sobie uświadamiać, często jest początkiem ważnych zmian. Dzięki znajomości swoich mocnych stron możemy rozwijać się – rozpocząć nowe działania lub zmienić kierunek dotychczasowych. Wiedza, którą zyskujemy o sobie, sprawia, że czujemy się silniejsi – niepewność i strach schodzą na dalszy plan. Większa wiara w swoje możliwości dodaje energii, która z kolei sprawia, że przychylniej patrzymy na swoje pomysły i częściej próbujemy je realizować. Towarzyszy temu przekonanie o własnej mocy sprawczej oraz przekonanie, że mamy podstawę, na której możemy budować.

Dlatego też ogromnie cieszy nas fakt, iż projekt cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy mieli możliwość zastanowić się, co jest ich mocną stroną, jakie mają predyspozycje czy umiejętności wiodące. A trzeba przyznać, że wskazanie czy opisanie swoich SuperMocy sprawia wielu dzieciom niemało trudności… Warto zatem zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Powodów może być oczywiście wiele… Jednak warto wspomnieć, iż jednym z nich jest z pewnością to, że często od najmłodszych lat słyszą o swoich słabych stronach, o tym, co robią źle, co trzeba poprawić… Rzadko chwali się je za to, co udało im się zrobić, zapominamy, aby wzmacniać je pozytywnie…

Wspierajmy zatem i budujmy poczucie wartości naszych uczniów, bazujmy na ich mocnych stronach.  Niech rozwijają swoje skrzydła i niech ta SuperMoc trwa z nami cały rok, a nawet  dłużej! To od nas, dorosłych – rodziców, wychowawców, nauczycieli, w dużej mierze zależy, czy będziemy dodawać naszym dzieciom i podopiecznym skrzydeł, czy też będziemy je podcinać…

„Bo jak nie my, to kto?”

Koordynatorzy projektu:
Aneta Ambroży i Małgorzata Studnicka