Miesiąc Języka Ojczystego

Czerwone koło z białym napisem: Polski. Lubię to!

„Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej niż drzewo z ziemią”.

M. Jastrun

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, by upamiętnić tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Używając na co dzień języka, często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo ważny jest w naszym życiu. A przecież to dzięki niemu możemy formułować i przekazywać innym nasze myśli, wyrażać uczucia, uczyć się, poznawać świat.

Tegoroczne święto obchodziliśmy on-line za pośrednictwem platformy Google Classroom oraz na miejscu, w szkole. Uczniowie klas IV-VIII poznawali ciekawostki o języku polskim i jego historii, sprawdzali swoją dykcję z pomocą „Wierszyków łamiących języki” Małgorzaty Strzałkowskiej, rozwiązywali quizy przygotowane przez bibliotekę szkolną oraz nauczycieli języka polskiego.

Za pomocą platformy Kahoot odbył się także konkurs on-line „Z polszczyzną za pan brat”, do którego przystąpiło 15 uczennic i uczniów klas piątych. Tak przedstawiają się wyniki językowych zmagań:

  • I miejsce: Gabriela Wilk i Miłosz Wilk – kl. V b (90% poprawnych odpowiedzi);
  • II miejsce: Magdalena Wróbel – kl. V a (85% poprawnych odpowiedzi);
  • III miejsce: Michalina Radzikowska, Nadia Walczak, Eliza Kwiatkowska – kl. V a (75% poprawnych odpowiedzi).

Jury przyznało także trzy wyróżnienia, które otrzymują (65% poprawnych odpowiedzi):

  • Pola Skrobacz – kl. V a,
  • Wiktoria Gozdek – kl. V b,
  • Julia Zalaś – kl. V a.

Poniżej jedno z pytań konkursowych.

Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie. Zapraszamy do biblioteki po odbiór dyplomów i nagród.

Uczniowie klas I-III również świętowali Dzień Języka Ojczystego, ale na terenie szkoły, rywalizując o miano mistrza ortografii w sztafetach językowych. Tu liczyły się nie tylko sprawne nogi, lecz także znajomość polskiej pisowni – za błąd płaciło się kilkoma przysiadami 🙂 Było wesoło i aktywnie, do czego zachęcał głośny doping konkurujących drużyn.

Dwie drużyny uczniów na sali gimnastycznej - sztafeta ortograficzna.

Ale dzień to za mało… Zapraszamy Was do dalszego świętowania Miesiąca Języka Ojczystego. Zajrzyjcie do prezentacji i spróbujcie rozwiązać „Quiz o tytuł Mistrza Języka Polskiego”. Formularz quizu znajduje się pod jedną z ikon na jedenastej stronie prezentacji. Wyniki zmagań zostaną ogłoszone 22 marca br.  Powodzenia 🙂