Tydzień aktywnej przerwy

Link do prezentacji

Drodzy Uczniowie!

W ramach działań wychowawczych w bieżącym roku szkolnym zaplanowałyśmy Tydzień aktywnej przerwy, który mieliśmy zrealizować wspólnie w szkole.

Niestety obecna sytuacja nie pozwala nam spotkać się i aktywnie spędzić czas razem. Zdalne nauczanie zmusiło Was do spędzania dużej ilości czasu w domu przy komputerze. Wynikiem tego nasze organizmy są niedotlenione i pozbawione elastyczności. Taka sytuacja może prowadzić do powstawania chorób, głównie związanych z naszą sylwetką. Brak ruchu może wpływać także na nasze samopoczucie i kondycję umysłu. Zamiast więc siedzieć kolejne godziny przed komputerem, wyjdźmy na zewnątrz i przekonajmy się, jak dobry wpływ na nasze zdrowie ma ruch i świeże powietrze.


Co daje nam ruch na świeżym powietrzu?

  1. Regularny ruch na świeżym powietrzu prowadzi do wzmocnienia mięśni, ścięgien, więzadeł i większej gęstości kości. Aktywności takie jak bieganie, jazda na rolkach czy taniec zwiększają gęstość kości u młodzieży, pomagają ją utrzymać u dorosłych.
  2. Wzmacnia odporność organizmu, hartuje tak dzieci, jak i dorosłych.
    W obecnych czasach większość z nas cierpi na deficyt witaminy D, której potrzebujemy na przykład do ochrony przed przeziębieniem czy grypą. Dbając o zdrowie należy aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu i wystawiać się na działanie promieni słonecznych, oczywiście z rozsądkiem.
  3. Obniża poziom stresu. Ruch na świeżym powietrzu wiąże się też z większą produkcją endorfin – są to hormony szczęścia. Aktywność fizyczna pomaga poprawić nastrój, dodać energii, a także przyśpiesza metabolizm. Aktywność fizyczna to więc odpoczynek i brak stresu. Mamy dzięki temu lepszy sen i więcej energii do działania.
  4. Czas spędzany na świeżym powietrzu ma wpływ na pracę całego organizmu ludzkiego. Dzięki dostarczanej do niego większej ilości tlenu, jest właściwie dotleniony i dlatego mózg czy serce może lepiej funkcjonować.
  5. Odpowiednia dawka ruchu dobrze działa też na pamięć oraz koncentrację.
  6. Zmniejsza ryzyko otyłości. Badania wykazały, że obniżenie poziomu aktywności fizycznej jest jedną z głównych przyczyn występowania otyłości wśród ludzi. Istnieje wiele badań dobitnie potwierdzających, że najlepiej jest zapobiegać otyłości wybierając aktywny styl życia i ćwiczenia fizyczne.
  7. Zmniejsza ryzyko chorób serca. Ludzie prowadzący aktywny tryb życia i regularnie uprawiający ćwiczenia fizyczne wykazują o połowę mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca.
  8. Dzięki aktywności fizycznej opóźniają się procesy starzenia się – to chyba wielka motywacja do ruchu, którego powinno być jak najwięcej.

Ponadto spędzanie czasu na zewnątrz sprzyja też spotkaniom z rodziną oraz ze znajomymi. Wspólnie spędzany czas w miłej atmosferze potrafi znacznie wzmocnić więzi międzyludzkie.

A to tylko niektóre korzyści płynące z aktywności na świeżym powietrzu!

W związku z tym, zapraszamy wszystkich do zapoznania się z przygotowaną prezentacją i wieloma zabawami na świeżym powietrzu. A może są one Wam już znane?

Zachęcamy do  bycia aktywnym na świeżym powietrzu wraz z najbliższymi.
To okazja by miło spędzić czas, a w najbliższych dniach będziecie mieć go dużo.

               

Aktywnie spędzamy czas – zabawy dzieciństwa

Alicja Urban
Wioletta Kalina