Nauka w domu

Drodzy Rodzice,

Obecna sytuacja wymusiła na nas zmianę podejścia do nauki naszych pociech, w związku z czym bardzo Was prosimy o zrozumienie i współpracę w tym temacie. Pamiętajcie również, że w chwilach wzmożonego stresu, jaki teraz panuje, musimy być oparciem dla naszych dzieci, by zapewnić im choć elementarne poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Bez zachowanej równowagi emocjonalnej dzieci i młodzieży trudno będzie wymagać efektów dydaktycznych.

Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne w organizacji nauczania domowego:

  • RUTYNA – wspólne ustalenie rytmu dnia z czasem na naukę, obowiązki, rozrywkę i wypoczynek,
  • CZAS NAUKI – najlepszy czas jest w godzinach porannych i przedpołudniowych, najlepiej od razu po śniadaniu, odkładanie na później zmniejsza mobilizację i rozprasza uwagę,
  • MIEJSCE NAUKI – stałe, wydzielone miejsce z dostępem do pomocy, książek, z jak najmniejszą ilością dystraktorów (telewizor, radio, domownicy),
  • PRZERWY – w domu nie sprawdzi się szkolna rutyna tzn. 45 min nauki (4-7 lekcji dziennie), jednorazowy czas koncentracji dla dzieci na zadaniu to od 20 do 30 minut, a w odniesieniu do całego dnia to od 2 do 4 godzin nauki; przerwy niech będą przeznaczone na posiłki czy inne czynności domowe,
  • ORGANIZACJA – pomaga ogarnąć rzeczy do zrobienia, najlepiej w formie planu czy listy zadań, zapobiega poczuciu „przygniecenia” ilością obowiązków.

Dodatkowo zapraszam Państwa do zapoznania się w wolnej chwili z prezentacją multimedialną „Jak wspierać motywację dziecka?”, która pochodzi ze strony internetowej programu „Myślę pozytywnie”, który nasza szkoła realizuje od 2019 roku.

Bardzo proszę również o przypominanie dzieciom o zasadach kwarantanny, czyli m. in. zakazie bezpośredniego kontaktu z innymi osobami (zdaję sobie sprawę, że jest to bardzo trudny wymóg do spełnienia przez młodzież).

Aktualna sytuacja szkolna jest bezprecedensowa i budzi szereg obaw i wątpliwości, nas nauczycieli i Was rodziców. Postarajmy się, by był to czas wzajemnego wspierania się i zacieśniania współpracy. Zachęcam Państwa do dzielenia się swoimi przemyśleniami, pomysłami bądź pytaniami. Do osobistego kontaktu ze mną zapraszam za pośrednictwem e-maila:  alguj@interia.pl lub aplikacji Messenger.

Alicja Gujska-Śledź

pedagog