Fotorelacja z zajęć prowadzonych w ramach projektu – wrzesień/październik

Przedstawiamy fotorelację z zajęć realizowanych w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu”.

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027 jest realizowany w terminie od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r.

Grupa 1 Katarzyna Chrząstowska – Chabior, Aneta Ambroży

Zajęcia w ramach projektu ruszyły pełną parą, zatem czas na zaprezentowanie pierwszych fotorelacji i podjętych działań.

W klasach I-III uczniowie odkrywają piękno i walory ekosystemów leśnych, realizując program edukacji ekologicznej „Kto do lasu wyruszy, niech otworzy oczy i uszy – nauczanie przez ekodziałanie”.

Zachęceni wspaniałą jesienną aurą najmłodsi uczestnicy projektu podczas pierwszych zajęć wybrali się do pobliskiego lasu, gdzie wcielili się w uważnych obserwatorów przyrody. Poszukiwania skarbów natury, odkrywanie palety jesiennych barw, jak również zanurzenie w relaksującej kąpieli leśnej sprawiły dzieciom mnóstwo frajdy i radości.  Przy okazji uczniowie włączyli się w ogólnopolską kampanię „Przytul się do drzewa” organizowaną przez Strażników Lasów. Tym symbolicznym gestem pokazali, że los drzew i rodzimych lasów nie jest im obojętny, a za udział w kampanii nasza szkoła otrzymała certyfikat placówki edukacyjnej przyjaznej drzewom.

Kolejne zajęcia były nie mniej emocjonujące, gdyż dzieci uczestniczyły w jesiennym pikniku. Na różanym patio czekało na nie mnóstwo atrakcji. Przygotowane animacje, gry i integracyjne zabawy ruchowe zwieńczone poczęstunkiem na świeżym powietrzu wprawiły wszystkich w dobre humory, wywołując uśmiechy na twarzach.

Niesamowitych wrażeń dostarczyło uczestnikom projektu również ostatnie spotkanie. Dzieci poznawały leśne zwierzęta, rozwiązując multimedialne zagadki i układając interaktywne puzzle, a naturalna ekościeżka sensoryczna stworzona z darów lasu okazała się strzałem w dziesiątkę. Wszyscy odważnie podjęli się wyzwania, z entuzjazmem spacerowali po mchu, liściach, gałązkach świerku, kasztanach, żołędziach, korze czy szyszkach, poznając rozmaite faktury, a także rozwijając swoje wrażenia dotykowe i stymulując zmysły.

 

Jesień to kolorowa i wyjątkowo klimatyczna pora roku, dająca wiele możliwości kreatywnego spędzania czasu. Jej piękno tkwi także w tym, że sama przynosi nam niesamowite tworzywo do zabaw! Zaprosiliśmy ją zatem chętnie również na kolejne zajęcia w ramach projektu.

Uczniowie, słuchając „Leśnej wyciszanki”, rozpoznawali za pomocą zmysłu dotyku dary jesieni ukryte w magicznej skrzyni skarbów i opisywali ich kształt, wielkość oraz fakturę. Zabawy z materiałem przyrodniczym dostarczyły dzieciom różnych bodźców sensorycznych i stworzyły okazję do rozwijania wyobraźni, umiejętności kojarzenia oraz ekspresji językowej.

Drugim zadaniem było wykonanie kreatywnej pracy przestrzennej. Wykorzystując zgromadzone skarby natury: szyszki, liście, czapeczki żołędzi i skrzydlaki klonu, uczniowie samodzielnie przygotowali piękne jesienne dekoracje w postaci „mądrych sówek”. Był to dla nich nie tylko doskonały trening motoryki małej, ale również cierpliwości.

Zwieńczeniem zajęć było opracowanie Kodeksu Małego EKOobserwatora, ze szczególnym uwzględnieniem zasad savoir-vivre’u obowiązujących podczas wypraw leśnych. Okazało się, że nasi podopieczni znakomicie orientują się w tym, jak należy zachowywać się w lesie i dbać o środowisko przyrodnicze.

Grupa 2 Agnieszka Dudek, Karolina Guzik

Wykonywanie mandali z zebranych ze spaceru po lesie skarbów. Relaksacja podczas słuchania dźwięków z lasu.

Kolejne spotkanie dzieci upłynęło na rozwiązywaniu leśnych zagadek ukrytych w pobliskim lesie, połączony z pracą w grupie. Wszyscy odkrywcy mieli również zadanie odnaleźć skarby lasu lub wykonać zadanie. Poszukiwacze również mieli możliwość wyszukać znalezione po drodze grzyby i odnaleźć je w atlasie grzybów.

 

Grupa 3 Justyna Michalska, Danuta Pawełek

Zajęcia terenowe: Grzybobranie. Jak rozróżnić grzyby jadalne od trujących? Aktywne poszukiwanie grzybów w lesie. Obserwacja otaczającej nas przyrody.

Jesienny piknik na różanym patio: Integracja uczestników projektu poprzez wspólne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu zakończone poczęstunkiem.

W październiku grupa III postanowiła aktywnie wykorzystać piękną, słoneczną pogodę, dlatego wszystkie zajęcia odbyły się w terenie. Prowadziliśmy wiele obserwacji różnorodności fauny i flory leśnej. Identyfikowaliśmy różnorodne gatunki drzew specjalnie przygotowanymi kartami obserwacji. Nie zabrakło również czasu na zajęcia ruchowe, bo jak wiadomo najlepsza nauka odbywa się poprzez zabawę.

Grupa 4 Wioletta Jabłońska, Katarzyna Ratusznik

Doświadczenia z wodą.

Eksperymenty, doświadczenia oraz nauka przez zabawę to główny cel zajęć projektowych –   o tym przekonały się dzieci będące na warsztatach. Przy wykorzystaniu artykułów codziennego użytku, przeprowadziliśmy efektowne eksperymenty. Nie mogliśmy przy tym pominąć wody, która jest tematem przewodnim naszych zajęć. 

Skittlesy oraz woda pozwoliły wyczarować wielobarwną tęcze, a świeczka w połączeniu z wodą i barwnikiem spożywczym otworzyła drzwi  do praw fizyki. 

Grupa 5 Alicja Urban, Zofia Sowińska

3 października przygodę z zajęciami w ramach projektu „Woda – źródło życia” – „wybuchowo” rozpoczęła grupa 5. Dowiedzieliśmy się, jak z wykorzystaniem wody i kilku składników dostępnych w kuchni, można wykonać efektowne wulkany. Procesy, które zachodziły w naczyniach nie są nam już obce.

Grupa 6 Ewa Kopacz, Mirosława Młodzińska

Wybuchająca lawa, lampa – wulkan, napompowany balon… To wszystko możesz zrobić korzystając z wody i prostych substancji dostępnych w każdym domu.

 

 

Wspólne wyjście grup 4, 5 i 6 nad rzekę Czarna gdzie odbyły się zajęcia terenowe pod hasłem „badanie wody”

W ramach zajęć projektowych pn. ,,Podniesienie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu”, grupy 4, 5, 6 korzystając z pięknej, jesiennej pogody, wyszły na zajęcia terenowe nad rzeką Czarną. Dzięki licznym zabawom integracyjnym, warsztaty odbyły się w miłej i przyjaznej atmosferze, a połączenie grup sprawiło, że uczniowie mogli doskonale ze sobą współdziałać. 

,,Woda- źródło życia” to temat przewodni zajęć, dlatego realizatorzy projektu postawili na przyjrzenie się wodzie z bliska. Pod czujnym okiem nauczyciela, dzieci miały możliwość pobrać próbki wody do badań i poddać ją obserwacji. Dzięki przenośnym sprzętom, mogliśmy doszukiwać się mikroorganizmów, które żyją w rzece, przeprowadzić test na twardość wody oraz sprawdzić jej temperaturę. 

Czas spędzony na świeżym powietrzu, oparty na zabawie i kreatywnym zdobywaniu wiedzy przyniósł wiele pozytywnych wrażeń i emocji. Z zniecierpliwieniem czekamy na kolejne zajęcia!

Wspólne zajęcia grup  4, 5, 6 na świeżym powietrzu.

Kolejny tydzień przyniósł grupom 4,5 i 6 zajęcia na świeżym powietrzu. Szkolne patio zapełniły bańki mydlane, do których niezbędny płyn przygotowaliśmy sami! Odmierzanie odpowiednich proporcji okazało się nie lada wyzwaniem! Po kilku próbach nasze starania przyniosły efekt i w niebo popłynęły kolorowe bańki. 

Po zabawach przyszedł czas na poczęstunek, który przyjemnie zakończył zajęcia.