Fotorelacja z zajęć prowadzonych w ramach projektu – wrzesień/październik

Zajęcia realizowane w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu”. Ruszyły również pierwsze zajęcia z projektu.

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027 jest realizowany w terminie od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r.

Grupa 1 Katarzyna Chrząstowska – Chabior, Aneta Ambroży

Zajęcia w ramach projektu ruszyły pełną parą, zatem czas na zaprezentowanie pierwszych fotorelacji i podjętych działań.

W klasach I-III uczniowie odkrywają piękno i walory ekosystemów leśnych, realizując program edukacji ekologicznej „Kto do lasu wyruszy, niech otworzy oczy i uszy – nauczanie przez ekodziałanie”.

Zachęceni wspaniałą jesienną aurą najmłodsi uczestnicy projektu podczas pierwszych zajęć wybrali się do pobliskiego lasu, gdzie wcielili się w uważnych obserwatorów przyrody. Poszukiwania skarbów natury, odkrywanie palety jesiennych barw, jak również zanurzenie w relaksującej kąpieli leśnej sprawiły dzieciom mnóstwo frajdy i radości.  Przy okazji uczniowie włączyli się w ogólnopolską kampanię „Przytul się do drzewa” organizowaną przez Strażników Lasów. Tym symbolicznym gestem pokazali, że los drzew i rodzimych lasów nie jest im obojętny, a za udział w kampanii nasza szkoła otrzymała certyfikat placówki edukacyjnej przyjaznej drzewom.

Kolejne zajęcia były nie mniej emocjonujące, gdyż dzieci uczestniczyły w jesiennym pikniku. Na różanym patio czekało na nie mnóstwo atrakcji. Przygotowane animacje, gry i integracyjne zabawy ruchowe zwieńczone poczęstunkiem na świeżym powietrzu wprawiły wszystkich w dobre humory, wywołując uśmiechy na twarzach.

Niesamowitych wrażeń dostarczyło uczestnikom projektu również ostatnie spotkanie. Dzieci poznawały leśne zwierzęta, rozwiązując multimedialne zagadki i układając interaktywne puzzle, a naturalna ekościeżka sensoryczna stworzona z darów lasu okazała się strzałem w dziesiątkę. Wszyscy odważnie podjęli się wyzwania, z entuzjazmem spacerowali po mchu, liściach, gałązkach świerku, kasztanach, żołędziach, korze czy szyszkach, poznając rozmaite faktury, a także rozwijając swoje wrażenia dotykowe i stymulując zmysły.

 

Grupa 2 Agnieszka Dudek, Karolina Guzik

Wykonywanie mandali z zebranych ze spaceru po lesie skarbów. Relaksacja podczas słuchania dźwięków z lasu.

 

Grupa 3 Justyna Michalska, Danuta Pawełek

Zajęcia terenowe: Grzybobranie. Jak rozróżnić grzyby jadalne od trujących? Aktywne poszukiwanie grzybów w lesie. Obserwacja otaczającej nas przyrody.

Jesienny piknik na różanym patio: Integracja uczestników projektu poprzez wspólne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu zakończone poczęstunkiem.

Grupa 4 Wioletta Jabłońska, Katarzyna Ratusznik

Doświadczenia z wodą.

Grupa 5 Alicja Urban, Zofia Sowińska

 

Grupa 6 Ewa Kopacz, Mirosława Młodzińska

Wybuchająca lawa, lampa – wulkan, napompowany balon… To wszystko możesz zrobić korzystając z wody i prostych substancji dostępnych w każdym domu.

 

 

Wspólne wyjście grup 4, 5 i 6 nad rzekę Czarna gdzie odbyły się zajęcia terenowe pod hasłem „badanie wody”