Przedstawiamy fotorelację z zajęć realizowanych w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu”.
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027 jest realizowany w terminie od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r.
Szumi las, śpiewa las, gubi złote liście… – wspólny wyjazd
grupy 1, 2 i 3 do Leśnictwa Golejów
29 października 2024 r. uczestnicy projektu edukacyjnego “Kto do lasu wyruszy, niech otworzy oczy i uszy” z klas I-III wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Leśnictwa Golejów. Jest to zespół przyrodniczo-krajobrazowy, który został wyznaczony w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości estetycznych. Aura początkowo nas nie rozpieszczała, ale delikatny deszczyk nie zniechęcił nas do odkrywania uroków jesiennego lasu.
W wędrówce przez tereny położone nad golejowskimi jeziorami towarzyszyła nam pani Joanna Drożdżowska z Nadleśnictwa Staszów. Pani leśnik przypomniała dzieciom, czym jest las oraz jakie są jego rodzaje, przedstawiła rolę lasu w produkcji tlenu niezbędnego do życia i omówiła zasady leśnego savoir-vivre’u. Opowiedziała także uczestnikom projektu o warstwach lasu, roślinności oraz zwierzętach występujących na naszych terenach, przeplatając informacje rozmaitymi ciekawostkami. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego jesienią liście zmieniają barwę, poznali przyczyny, dla których drzewa zrzucają liście na zimę oraz rolę, jaką pełnią one w ściółce. Mieli okazję podziwiać bogactwo szaty roślinnej, różnorodne gatunki drzew liściastych, iglastych, krzewy, paprocie czy mchy. Z zainteresowaniem obserwowali otaczającą przyrodę i zachodzące jesienią zmiany, na własne oczy mogli zobaczyć dziuplę dzięcioła czy chore drzewo, a nawet nauczyli się, jak odróżnić szyszki wyjedzone przez dzięcioła od szyszek obranych przez wiewiórkę.
Leśna wyprawa zakończyła się zajęciami w grupach. Mali odkrywcy wyposażeni w lupy, lornetki i latarki uważnie eksplorowali tajemnice lasu, doświadczając kojącej bliskości z naturą pod czujnym okiem opiekunów. „Zanurzeni” w lesie bez mała wszystkimi zmysłami mieli możliwość czuć, dotykać, słuchać i oglądać, spędzając miło czas w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody. Mogli zbierać i podziwiać jesienne skarby natury, podglądali przez lupę ukrywające się w ściółce żuki i inne owady, obserwowali przez lornetki mieszkańców wyższych warstw lasu, mierzyli, jak grube są pnie drzew, uczyli się rozpoznawać rośliny z aplikacją „Czyj to liść?”, a także wykonali frotaż na korze.
Spacer po miękkim mchu, wśród wielobarwnych, szeleszczących liści i cudownego zapachu igliwia dostarczył uczestnikom projektu niesamowitych wrażeń. Zrelaksowani i naładowani pozytywną energią wróciliśmy do szkoły, gdzie na dzieci czekali już rodzice.
Zajęcia na łonie natury uświadomiły nam, że lasy należy szanować i traktować jak przyjaciela oraz sojusznika, gdyż niewątpliwie są one dobrem publicznym, za które wszyscy jesteśmy odpowiedzialni.