Szkolne Dni Profilaktyki pod hasłem: „Zamiast ekranu – życie w realu!”

Szkolne Dni Profilaktyki pod hasłem: „Zamiast ekranu – życie w realu!”

Wcześniej było jakoś fajniej” – mówili ci, którzy na co dzień żyli bez Internetu, a każdą wolną chwilę wykorzystywali na realizowanie swoich pasji, zainteresowań, uprawianie sportu oraz wspólne spędzanie czasu z rodziną i bliskimi. Dziś mamy wrażenie, że czasu ciągle brakuje…, ale często pochłania go Internet i to, co on nam oferuje. Im więcej czasu dorośli spędzają przed ekranem komputera czy telefonu, tym bardziej to zachowanie naśladują i przyjmują dzieci. Praca zawodowa
i zmęczenie bywają przyczyną pasywności rodziców, którzy niestety nie pokazują dzieciom, jak aktywnie i przyjemnie można spędzać czas off line.  Internet jest ciekawy, ale nie zapewnia relacji
z rodziną, przyjaciółmi i doznań z nimi związanych. Życie powinno toczyć się w realu i dlatego pod hasłem: „Zamiast ekranu – życie w realu!” w dniach 12.11.2024 r. – 6.12.2024 r. realizowane były tegoroczne Dni Profilaktyki w Szkole Podstawowej w Połańcu. Temat ten i problem (uzależnienie dzieci od komputera i Internetu), jako najważniejszy wskazali również rodzice w ankiecie na początku roku szkolnego.

Głównymi celami działań profilaktycznych było:

  • propagowanie zdrowego stylu życia bez uzależnień,
  • dostarczenie wiedzy z zakresu skutków uzależnienia od telefonów i Internetu,
  • upowszechnienie wśród uczniów aktywnego modelu życia i spędzania wolnego czasu bez „ekranów”,
  • uświadomienie uczniom znaczenia rozwijania swoich pasji i zainteresowań,
  • przeciwdziałanie i zapobieganie cyberprzemocy.

W ramach zaplanowanych działań profilaktycznych, wszyscy uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w warsztatach na temat przeciwdziałania uzależnieniu od telefonu i komputera, prowadzonych przez edukatora Pana Leszka Dowgiałło z pracowni „Progresownia”. Prowadzący dostarczył uczniom niezbędnych informacji na temat niebezpieczeństw i pułapek, które kryją się w wirtualnym świecie oraz przybliżył wiedzę o osobach, które mimo swojej popularności wśród młodzieży, zachęcają do niestosownych zachowań i pokazał, jak takie treści mogą negatywnie wpływać na młodych ludzi.

Kontynuacją współpracy z Panem Leszkiem była sesja szkoleniowa dla Rady Pedagogicznej, w czasie której nauczyciele mogli poznać mechanizmy funkcjonowania mózgu młodego człowieka, podczas nadmiernego przebywania w Internecie oraz konsekwencje tego zjawiska dla dalszego rozwoju ucznia. W trakcie spotkania omówiono także dosadne przykłady treści dostępnych w sieci, do których uczniowie mają codzienny dostęp.

W dniu 21 listopada, odbyły się również warsztaty profilaktyczne dla rodziców, podczas których omawiano między innymi zagrożenia związane z pornografią dziecięcą, handlem dopalaczami oraz innymi środkami odurzającymi. Rodzice mieli okazję zobaczyć, co najczęściej oglądają ich dzieci, jakie tematy są poruszane w Internecie i jak łatwo, bez nadzoru dorosłych, młodzi ludzie mogą trafić do źródeł, które wpływają na ich postrzeganie świata, samoocenę i relacje z rówieśnikami.

Jak co roku, działaniom profilaktycznym towarzyszyły liczne konkursy, w których uczestniczyli indywidualni uczniowie oraz całe klasy.

  1. Konkurs indywidualny dla uczniów klas I – III na plakat/kolaż o swoich pasjach, zainteresowaniach pt. „Mój czas OFFLINE, co robię zamiast Internetu”. Ilość prac była imponująca, a wybór tych najlepszych – niezwykle trudny.

Nagrodzeni uczniowie:

Klasy I:

miejsce 1 – Liliana Konat – kl. I c

miejsce 2 – Maja Stawecka – kl. I c

miejsce 3 – Antoni Łukaszek – kl. I c

Klasy II:

miejsce 1 –Pola Adamczak – kl. II a

miejsce 2 – Igor Mikus – kl. II a

miejsce 3 – Pola Kaczmarczyk – kl. II e

Klasy III:

miejsce 1 – Oliwia Kłoda – kl. III c

miejsce 2 – Zuzanna Gwóźdź – kl. III d

Wyróżnienia za pomysłowość i oryginalność otrzymali:

  1. Julian Brzdękiewicz – kl. III c
  2. Gabriela Łodkowska – kl. III c
  3. Tomasz Materkowski – kl. III c
  4. Klasy IV – VIII – w konkursie indywidualnym na wiersz na temat bezpieczeństwa w sieci pod tytułem: „Sieć bez przemocy” nagrody zdobyli: Oliwier Guzik i Olaf Damm z klasy VII d
  5. Konkurs na najbardziej oryginalne, pomysłowe hasło/plakat dotyczące przeciwdziałania uzależnieniu od technologii dla klas IV – VIII.

Klasy IV – VI – nagrodzone plakaty:

miejsce 1 – klasa V c

miejsce 2 – klasa V a

miejsce 3 – klasa V e

wyróżnienie – klasa VI a i VI e

Wśród klas VII-VIII komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce wszystkim klasom, które wzięły udział, ponieważ hasła, które zaproponowali uczniowie, świadczą o ich świadomości zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z sieci.

Są to klasy: VII a, e, d oraz VIII a, b

  1. Klasy I – VIII – Klasowy challenge/wyzwanie – „Nasze wspólne działania i aktywności OFFLINE” z fotorelacją i poświadczeniem wychowawców czy nauczycieli.

Uczniowie realizowali innowacyjne pomysły na wspólne spędzanie czasu podczas przerw i zajęć wychowawczych, a liczba klas, które z entuzjazmem i nieograniczoną kreatywnością wzięły udział w konkursie, była zaskakująco wysoka!

Wśród wspólnych inicjatyw pojawiły się: zabawy chustą animacyjną, gry sportowe, przygotowanie kanapek, tostów, gofrów, prace plastyczne o swoich zainteresowaniach i pasjach, kolorowanie kamyczków, wspólne klasowe zdjęcia, czapki mikołajkowe, kartki świąteczne, klasowe karaoke i wiele, wiele innych.

Nagrodzone klasy to:

Klasy I – III:

miejsce 1 – klasa III e

miejsce 2 – klasa I e

wyróżnienia  – klasy I a, I c, II a, II e, III b, III c

dziękujemy także za zaangażowanie klasom – I b, II b, II d

Klasy IV – VIII:

miejsce 1 – klasa IV a i VIII b

miejsce 2 – klasa VI c

wyróżnienia – klasa IV a, V a, VII a, VI a, V e

Za wielką pomysłowość i zaangażowanie nagrody trafiły  także do uczniów w świetlicy szkolnej oraz uczniów zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne.

Zwycięskie klasy oraz indywidualni uczniowie  otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe i upominki w postaci m. in. wspólnej pizzy, ciekawych gier stolikowych, piłek, sprzętów elektronicznych, bogatych zestawów plastycznych, gadżetów oraz słodyczy.

Wszystkie prace plastyczne, plakaty i hasła zostały wyeksponowane na wystawie w holu głównym szkoły.

Ponadto, na zajęciach wychowawczych, w świetlicy szkolnej, uczniowie  i nauczyciele dzielili się swoimi licznymi i ciekawymi pasjami i zainteresowaniami. Rozmawiali o tym, co wypełnia ich wolny czas bez „ekranów”. Wymieniali się pomysłami na aktywności bez użycia Internetu, a tym samym dostarczania wielu pozytywnych emocji i dobrego samopoczucia.

Jak wspomóc dziecko w jego prawidłowym rozwoju, ograniczając do minimum korzystanie z sieci?

Nasza szkoła stara się wychodzić naprzeciw tym wyzwaniom, dlatego od września obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych na terenie placówki. Ten przełomowy krok pokazał, że nasi uczniowie potrafią odnaleźć się w nowych realiach, spędzając więcej czasu na rozmowach z kolegami i koleżankami podczas przerw międzylekcyjnych, budować dobre relacje podczas oferowanych aktywności, takich jak gry stolikowe czy tańce integracyjne, a w szkolnej bibliotece, obok czytania – szydełkowanie czy robienie bransoletek.

Podziękowania:

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za wielkie zaangażowanie i aktywny udział we wszystkich działaniach profilaktycznych i już zapraszamy do udziału w kolejnym roku szkolnym.

Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec za sfinansowanie nagród dla uczestników oraz do Pani Anny Winnickiej  kierownika Referatu Organizacyjnego, Komunikacji i Spraw Społecznych za wsparcie i pomoc w realizacji naszego programu profilaktycznego.

Dziękujemy także Pani Annie Pyryt z księgarni „Atena” za pomoc w organizacji nagród dla uczniów.

Zapraszamy do fotorelacji z działań podczas Szkolnych Dni Profilaktyki 2024/2025 w Szkole Podstawowej w Połańcu.

Fotorelacja 1

Fotorelacja 2