Przedstawiamy fotorelację z zajęć realizowanych w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu”.
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027 jest realizowany w terminie od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r.
Ekosystem wodny – ryby słonowodne i słodkowodne.
Dzieci na zajęciach poznawały zwierzęta, które można spotkać w jeziorze. Układały nazwy ryb z rozsypanki wyrazowej. Rozpoznawały w jakich środowiskach żyją zwierzęta. Poznawały nazwy ryb słono i słodkowodnych. Wykonywały eksperyment „Lewitujące jajko” – czyli prosty eksperyment, który opowiada o gęstości płynów i pokazuje jak ją zmienić.
Środowisko życia zwierząt i ich przystosowania.
Podczas zajęć uczniowie poznali przystosowania ryb do życia w wodzie, takie jak opływowy kształt ciała, obecność łusek, skrzela umożliwiające oddychanie oraz płetwy pomagające w poruszaniu się. Omówiona została również rafa koralowa, jej znaczenie jako jednego z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie oraz gatunki zwierząt, które ją zamieszkują. Aby utrwalić wiedzę, uczniowie powtórzyli nazwy zwierząt żyjących w ekosystemie wodnym, takie jak ryby, ssaki morskie, skorupiaki i mięczaki. Na zakończenie zajęć uczniowie grali w gry i zabawy utrwalające takie jak quizy, zagadki oraz aktywności ruchowe nawiązujące do życia w wodzie.
Poznajemy procesy krystalizacji i zjawisko osmozy.
Na kolejnych zajęciach poznaliśmy zjawisko osmozy. Uczestnicy obserwowali, w jaki sposób przemieszcza się woda, pomiędzy roztworami o różnych stężeniach, które rozdzielone są błoną biologiczną. Zaobserwowali, że roślina umieszczona w roztworze soli nie może pobierać wody pomimo tego, że nie brakuje jej w otoczeniu i więdnie. Porównywali wielkość pozbawionych skorupki jajek, z których jedno przechowywane było w wodzie z solą a drugie w czystej wodzie. Przewidywali, jak zjawisko osmozy wpłynie na kształt i wielkość plasterków ziemniaków i ogórków, a następnie weryfikowali swoje hipotezy wykonując stosowne doświadczenia. Podczas obserwacji mikroskopowych mieli okazję zobaczyć plazmolizę i deplazmolizę komórek cebuli (zmianę wielkości protoplastu komórki pod wpływem roztworu wody z solą i czystej wody).
Zajęcia pozwoliły uczestnikom na lepsze zrozumienie mechanizmów transportu wody w komórkach i roli błony komórkowej w regulacji tych procesów.
Mieszaniny jednorodne i niejednorodne.
Nasze zajęcia poświęcone były metodom rozdzielania mieszanin wody i innych substancji. Uczniowie sporządzili różne typy mieszanin: zawiesinę. emulsję, roztwór właściwy. Uczyli się je rozdzielać różnymi metodami. Była wśród nich dekantacja, sączenie, krystalizacja, rozdzielanie z użyciem sita, czy rozdzielacza. Uzupełniali również ćwiczenia rozwijające logiczne myślenie i wnioskowanie na podstawie przeprowadzonych eksperymentów. Nabywaniu nowej wiedzy i umiejętności towarzyszyła też świetna zabawa.
Podsumowanie: