Przedstawiamy fotorelację z zajęć realizowanych w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu”.
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027 jest realizowany w terminie od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r.
Luty za nami, zatem czas na podsumowanie kolejnego miesiąca naszych działań. Program edukacji ekologicznej „Kto do lasu wyruszy, niech otworzy oczy i uszy – nauczanie przez ekodziałanie” zakłada między innymi upowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym w czterech porach roku. Mimo niesprzyjającej aury na zewnątrz, las z jego różnorodnością i bogactwem stanowi dla dzieci ogromny potencjał poznawczy także zimą.
Zajęcia w lutym rozpoczęliśmy od wykonania prac plastycznych “Gile - zimowe ptaki”, które przyozdobiły galerię w holu głównym szkoły. Uczniowie rozwiązywali zagadki i quizy tematyczne, układali interaktywne puzzle, grali w memory, poszerzali wiedzę na temat sposobów spędzania zimy przez leśne zwierzęta oraz uczyli się rozpoznawać ich tropy.
Drugie spotkanie upłynęło pod hasłem “Leśne kodowanie”. Dzieci rozwiązywały dyktanda graficzne, rozwijając orientację przestrzenną, spostrzegawczość, koncentrację i uważność na otaczający świat. Nie było to łatwe zadanie, ale uczniowie wytrwale kolorowali plansze według określonego kodu, z zaciekawieniem obserwując wyłaniającą się stopniowo postać ptaka, którym okazała się piękna sikorka. Zajęcia zakończyły się odprężającymi zabawami muzyczno-ruchowymi z wykorzystaniem sensorycznej gumy animacyjnej.
Kolejne spotkanie poświęcone były warstwom lasu. Uczestnicy projektu dowiedzieli się, że ekosystem leśny dzieli się na różne poziomy, z których każdy charakteryzuje się unikalną florą i fauną. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej - składanki przedstawiającej poszczególne piętra. Dzięki temu dzieci mogły lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje środowisko przyrodnicze lasu.
Na ostatnich lutowych zajęciach wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu oznak przedwiośnia. Mieliśmy okazję zaobserwować pierwsze zwiastuny budzącej się do życia przyrody, m.in.: pąki na drzewach, bazie, przebiśniegi, krokusy i kiełkujące rośliny cebulkowe. Udaliśmy się również na edukacyjny plac zabaw, gdzie w promieniach słońca miło i pożytecznie spędziliśmy czas, grając w eko-memory. Podczas tej krótkiej wyprawy z niemałą radością wspólnie odkrywaliśmy kolejne cuda natury. Bliskość środowiska przyrodniczego pozwoliła nam zrelaksować się i chłonąć przyrodę różnymi zmysłami.