Fotorelacja z zajęć w kwietniu w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu”.
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027 jest realizowany w terminie od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r.
Kwietniowe zajęcia rozpoczęliśmy od wyjątkowo miłego akcentu – uroczystego podsumowania konkursu pt. „Ozdoba ekologiczna”.
Uczniowie, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody: edukacyjną grę „Ułóż wyrazy – Ekologia FAN” i kalendarze „Leśni przyjaciele”. Następnie, zainspirowani obserwacjami z ostatniej wyprawy do Leśnictwa Strużki, z entuzjazmem przystąpili do tworzenia prac plastycznych pod tytułem „Wiosenny las”. Podczas spaceru po lesie mieli okazję z bliska przyjrzeć się budzącej się do życia przyrodzie. Na wykonanych przez nich pracach można było dostrzec zatem świeżą zieleń liści, kwitnące runo, a także leśne zwierzęta: sarny znikające w gęstwinie czy żaby zaobserwowane na terenach podmokłych.
Na kolejnych zajęciach wspólnie z Kajo i Joką wybraliśmy się w podróż do krainy uważności. Sensoryczne masażyki, asany i ćwiczenia relaksacyjne pozwoliły dzieciom wyciszyć się i wsłuchać w sygnały płynące z ciała. Z kolei zabawy z wykorzystaniem gumy sensorycznej połączone z aktywnym słuchaniem muzyki były prawdziwą eksplozją radości, energii i twórczego ruchu. Zajęcia upłynęły w atmosferze dobrej zabawy, relaksu oraz uważnego słuchania i współdziałania.
Korzystając z pięknej pogody, na ostatnich zajęciach wybraliśmy się na spacer do pobliskiego lasu. Uczniowie wcielili się w rolę wiosennych tropicieli, z zaangażowaniem obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie o tej porze roku i dzielili się spostrzeżeniami. Podczas gier i zabaw z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych dzieci rozwijały swoją kreatywność i współpracowały w grupach. Z zebranych szyszek i patyków ułożyły napisy “Dbaj o las”. To symboliczne przesłanie stało się motywem przewodnim naszej wyprawy i pretekstem do rozmowy o roli człowieka w ochronie przyrody i odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest las. Spacer zakończyliśmy chwilą uważnej ciszy i wsłuchiwania się w odgłosy przyrody – tak, by poczuć, jak wyjątkowe i ważne miejsce nas otacza.