Fotorelacja z zajęć w marcu w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu”.
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027 jest realizowany w terminie od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r.
Ekosystemy wodne – ryby słodkowodne i słonowodne.
Uczniowie poznali pojęcie ekosystemu i przykłady różnych ekosystemów. Analizowali warunki życia w ekosystemie wodnym i porównywali z warunkami życia w ekosystemach lądowych. Rozpoznawali przedstawione na ilustracjach zwierzęta bezkręgowe i kręgowce, a następnie przyporządkowywali je do odpowiednich środowisk. W dalszej części zajęć skupili się na zwierzętach wodnych. Dowiedzieli się również jakie cechy charakterystyczne mają ryby
słodkowodne, a jakie słonowodne.
„Woda źródło życia” – wykonujemy lapbooki.
Postanowiliśmy podsumować zdobyte dotychczas wiadomości i przedstawić je w formie lapbooków. Prace wykonane przez uczniów dotyczyły właściwości fizycznych i chemicznych wody, jej stanów skupienia, obiegu w przyrodzie, roli w organizmach żywych, groźnych zjawisk pogodowych z udziałem wody, organizmów wodnych oraz sposobów oszczędzania wody. Efekty pracy uczestników projektu zostały zaprezentowane społeczności uczniowskiej naszej szkoły w postaci wystawy na korytarzach segmentów E i A.
Światowy Dzień Wody – rodzaje zanieczyszczeń wody, przyczyny degradacji wód,
racjonalne gospodarowanie wodą.
Z okazji Światowego Dnia Wody podjęliśmy temat zanieczyszczenia wody, przyczyn i skutków jej degradacji. Uczniowie analizowali treść tablic zamieszczonych na korytarzu segmentu E. Poznali rodzaje zanieczyszczeń wód. Dowiedzieli się w jaki sposób na stan wody wpływają: przemysł, transport, wycieki z wysypisk śmieci, zaśmiecanie rzek i potoków, nielegalne wydobywanie żwiru rzecznego, zabudowa hydrotechniczna rzek, nieszczelne szamba czy
zabudowa powierzchni zielonych. Rozpoznawali sposoby właściwego i niewłaściwego gospodarowanie wodą w domu. Na planszy przyklejali magnesy ilustrujące właściwe sposoby korzystania z wody. Na koniec zajęć utrwalali zdobyte wiadomości rozwiązując interaktywne ćwiczenia.